Czy to tylko anemia?

Mam 32 lata , jestem kobietą. Od kilku lat staram się leczyć moją anemię różnymi lekami i preparatami z żelazem. Ostatnio jednak od ok. 6mc. coraz gorzej, słabiej zaczęłam się czuć. Już nie tylko siniaki ale i wybroczyny miałam prawie wszędzie, nie wiedząc nawet że się zrobiły. Od kilku tygodni mam dziwne lekkie stany podgorączkowe ( a praktycznie nigdy nie gorączkuję, nawet jak jestem bardzo chora np. zapalenie oskrzeli).Zawroty głowy, kilka razy słabe krwotoki z nosa. Bóle głowy, bladość i osłabiona koncentracja. Ostatnio zrobiłam badania a oto wyniki: RBC 4.58, HCT 30.8, MCV 67.2, RDW 18.7, HGB 9.0 (pierwszy raz od dawna tak wysoka :-), MCH 19.7, MCHC 29.2, PLT 215, WBC 3.93, OB 43. Natomiast TIBIC 467pg/dl, CRP 1,22, AspAt 21, ALAT 9.0, Fe 10 mmg/dl. W dole pachowym uwidoczniono grupę węzłów chłonnych (5*)śr od 0.4 do 0.7cm. Czy potrzebna mi wizyta u lekarza hematologa?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani, z pewnością Pani wynik wskazują na niedobór żelaza w organizmie. Uważam, że  leczenie anemii preparatami żelaza bez ustalenia i przede wszystkim usunięcia przyczyny jego niedoboru nie ma większego sensu. U kobiet najczęstszą przyczyną utraty żelaza są problemy ginekologiczne - więcej na ten temat w artykule pod adresem: http://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki
Innymi przyczynami utraty żelaza są schorzenia przewodu pokarmowego (krwawienia lub złe wchłanianie żelaza). Uwagę zwraca także podwyższone OB i nieco obniżona liczba krwinek bialych. Myślę, że oprócz konsultacji ginekologicznej wskazana byłaby także wizyta u lekarza hematologa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co mi jest? Czy to tylko anemia?

Jestem niespełna 17letnią licealistką. Właściwie już od dawna (okres paru lat, nie pamiętam dokładnie) mam pewne objawy. Czasami (trudno wyliczyć tu jak często, ale powiedzmy, że średnio parę, do parunastu razy w miesiącu) robi mi się słabo, mam zawroty głowy. Czasem też boli mnie głowa bez wyraźnego powodu. Bardzo szybko się męczę. Bardzo często bolą mnie stawy, głównie kolana. TO jest taki dziwny ból. Mam wrażenie, że kości mi się o siebie ścierają, a równocześnie czuję się tak, jakby ktoś obłożył mi kolana lodem i jest mi tak zimno, że aż boli. Taki... "lodowaty" ból. Często kiedy chodzę (np. idę na autobus do szkoły) bolą mnie kości piszczelowe. Tzn. tak mi się wydaje. Zdarza się to przy zupełnie krótkich trasach, kiedy szybciej idę. Kolejną rzeczą są bóle w okolicach mostka. Również średnio parę razy na miesiąc mam nagłe ataki tego bólu. Takie mocne kłucie w klatce piersiowej. Wtedy ciężko mi się oddycha. Bywa również tak, że w tym samym miejscu boli mnie przez kilka dni bez przerwy. Wtedy jednak te "ataki" nie są takie nagłe i ból nie jest aż tak silny. Generalnie mam skłonności do wszelkich urazów typu skręcenia, złamania, zwichnięcia. Robiłam badania krwi. Niestety zgubiłam wyniki, ale zapamiętałam, gdzie coś się nie zgadzało. Było za dużo płytek krwi i za mało którychś z erytrocytów. Od dwóch dni mam również problem z jedzeniem. Kiedy tylko coś zjem, robi mi się niedobrze. Czuję się jak ostatnia kaleka, nie bardzo wiem co mam robić. Kiedy byłam u lekarza z bólem w okolicy mostka, powiedział mi, że on ma takie bóle średnio 2 razy w tygodniu i żyje.
ponad rok temu

Witam,

Opisane objawy wymagają diagnostyki. Nie muszą świadczyć o poważnej patologii jednak nie można ich również bagatelizować. Konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz badanie fizykalne. Na ich podstawie Twój lekarz powinien zaplanować odpowiednie badania dodatkowe oraz zanalizować wyniki dotychczas wykonanych. Na podstawie przedstawionych informacji nie podejmę się interpretacji dolegliwości, gdyż byłoby to co najmniej nieodpowiedzialne.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy może to być anemia?

Dzien dobry, ostatnio czuje sie bardzo oslabiona, do tego mam obfite miesiączki. Zrobilam morfologie krwi i moje wyniki sa w normie poza podwyszonym wynikiem HCT-hematokryt 45,6 (normy 34,1-44,9) i ponizej normy MCHC 31,8 (32,2-35,5). Czy to moze byc anemia? Czy zwykle odwodnienie organizmu? Nie mam jak w tej chwili umowic sie na omówienie wynikow z lekarzem dlatego bardzo prosze o wskazowki jaka moze byc interpretacja.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

hematokryt to stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi i obok MCHC jest podstawowym parametrem sprawdzanym podczas badania morfologicznego krwi.

W Pani przypadku te normy zostały przekroczone nieznacznie, ale przy dolegliwościach, które Pani dokuczają mogą świadczyć o anemii. Podniesiony poziom HCT informuje o stanach chorobowych lub przebytych infekcjach, w wyniku których dochodzi do odwodnienia. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/hematokryt.

MCHC poniżej normy może również świadczyć o odwodnieniu i zaburzeniach wodno-elektrolitowych, ale także o anemii. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/mchc.

Należy ją rozważyć, biorąc pod uwagę Pani obfite miesiączki, których konsekwencją często jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Warto w tym celu sprawdzić poziom nie tylko żelaza, ale też ferrytyny i transferryny oraz ewentualnie witaminy B12, by mieć pełen obraz sytuacji. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza.

Mimo wszystko sugeruję, by skonsultowała się Pani z lekarzem internistą, a także z ginekologiem w celu odkrycia przyczyny obfitych miesiączek i rozpoczęcia leczenia, ponieważ mogą być one źródłem Pani złego samopoczucia. Niekiedy świadczą także o poważnym schorzeniu, dlatego nie należy bagatelizować problemu.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty