Przewlekła anemia a ryzyko rozwoju poważnych dolegliwości

Czy ciągla anemia mimo leczenia żelazem moze siac jakies spustoszenie w organizmie? Czy mozna przez ten niedobor Fe czegos poważnego sie nabawic? Zachorowac na cos?

Anamia jest poważną dolegliwością. Lekarz powinien określić przyczynę anemii i wdrożyć odpowiednie leczenie. Do anemii dochodzi m.in. z niedoboru żelaza, niedoboru wit.B12, niedoboru wit. B9 (kwas foliowy), niedoboru wit. D3, wit. C. Niewystarczająca ilość tych składników w diecie lub problemy z ich wchłanianiem (celiakia) prowadzi do anemii. Przestrzegam przed nadmiarem suplementowanego żelaza, który w tym momencie może być szkodliwy dla organizmu. Czyli najpierw prawidłowe rozpoznanie przyczyny, a potem leczenie.

Witam. Niedobór żelaza w organizmie osłabia układ odpornościowy, przez co może Pani być bardziej podatna na infekcje, mogą się pojawić zajady w kącikach ust. Oprócz tego mogą wystąpić: przyspieszenie pracy serca i oddechu, kołatanie serca, brak sił, duszność nawet przy niewielkim wysiłku, zawroty głowy, skłonność do siniaków, krwawienia z nosa, bladość skóry i błon śluzowych, pogorszenie wyglądu włosów, łamliwość paznokci i włosów. Przy dłuższym niedoborze żelaza może się także pojawić zwiększona podatność na stres, obniżenie poziomu serotoniny, a nawet depresja. Oprócz tego w skrajnych przypadkach anemia może prowadzić do zaniku brodawek językowych, pieczenia języka, stanów zapalnych jamy ustnej, bólów przy połykaniu i nieżytu żołądka.