Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Apteczka pierwszej pomocy

Czy wiesz jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy? Znasz wszystkie elementy, które powinny się w niej znajdować? O tym jak zaopatrzone powinny być apteczki pierwszej pomocy opowiada Artur Szymczak ? ratownik medyczny z Centrum Szkoleń Ratowniczych.

Dzień dobry,

Niska ferrtyna świadczy o niedoborze żelaza w ustroju, badanie to cechuje bardzo wysoka, bo aż 99% swoistość. W przypadku niskiej ferrytyny i prawidłowego żelaza mówimy o utajonym niedoborze żelaza (jeśli ferrytyna i żelazo we krwi są niskie - wówczas jest to jawny niedobór żelaza). Wśród objawów związanych z niską ferrytyną, a więc niedoborem żelaza możemy wymienić:zmęczenie, gorszą wydolność fizyczną, osłabienie, bladość skóry, spojówek, skóra może być bardziej szorstka, włosy i paznokcie bardziej łamliwe. Może wystąpić wybiórczy apetyt, niekiedy również określany "spaczonym", zanik brodawek językowych, ból, pieczenie i wygładzenie języka,a także mogą pojawić się zajady. Oczywiście może wystąpić jedynie część objawów, a ich wystąpienie i stopień nasilenia zależy od tego jak duży jest niedobór żelaza w organizmie.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy