Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59091 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Badania ALT, AST, LD i świąd skóry

Jestem w 35 tygodniu ciąży. Mam świąd skóry, głównie wieczorem. Moje wyniki: TBIL 0,9 mg/dl, ALT 90 IU/L, AST 52 IU/L, LD 190 IU/L, PT0,77. Czy te wyniki świadczą już o cholestazie ciężarnych?
Redakcja abcZdrowie
Witam. Ma Pani podwyższoną ALT oraz nieznacznie AST, reszta wyników mieści się w normie. Bardzo pomocne jest badanie stężenia kwasów żółciowych w surowicy (niestety, mało które laboratoria je wykonują!). Przydałoby się także oznaczenie stężenia GGTP i ALP. Ponadto istotne...

Witam.

Ma Pani podwyższoną ALT oraz nieznacznie AST, reszta wyników mieści się w normie. Bardzo pomocne jest badanie stężenia kwasów żółciowych w surowicy (niestety, mało które laboratoria je wykonują!). Przydałoby się także oznaczenie stężenia GGTP i ALP. Ponadto istotne znaczenie w rozpoznawaniu cholestazy ma obraz kliniczny (objawy). Trudno właściwie postawić diagnozę prawie wyłącznie na podstawie wyników badania krwi. W połączeniu z danymi z wywiadu i badania w gabinecie, Pani lekarz będzie mógł natomiast potwierdzić cholestazę lub ją wykluczyć.

Pozdrawiam serdecznie!

Leczyć nadżerkę, czy poczekać do porodu?

Witam. Mam 20 lat, mój problem dotyczy nadżerki. Byłam dość niedawno u ginekologa, bo chciałam zrobić sobie cytologię. Podczas tej wizyty powiedział mi, że mam dużą nadżerkę. Niestety, mój ginekolog nie wyjaśnił mi, o co w tym dokładnie...

Witam. Mam 20 lat, mój problem dotyczy nadżerki. Byłam dość niedawno u ginekologa, bo chciałam zrobić sobie cytologię. Podczas tej wizyty powiedział mi, że mam dużą nadżerkę. Niestety, mój ginekolog nie wyjaśnił mi, o co w tym dokładnie chodzi. Powiedział mi, że na razie mam się tym nie martwić, dopiero jak urodzę pierwsze dziecko będziemy to leczyć. Nie uspokoiło mnie to, więc zaczęłam czytać o tym w internecie i jestem w kropce, bo jedni mówią, że powinno się to leczyć jak najszybciej, a inni, że dopiero po urodzeniu dziecka. Podobno może się z tej nadżerki zrobić rak. Chciałabym dowiedzieć się, jak to jest naprawdę. Czy powinnam to zostawić takie jakie jest, czy już zacząć myśleć o leczeniu? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie
Witam! Terminu nadżerka w odniesieniu do narządów płciowych kobiety (konkretnie szyjki macicy), używa się na określenie kilku zjawisk: - ektopowa błona śluzowa kanału szyjki macicy; - nieprawidłowe komórki (tzw. dysplazja) powstałe na skutek podrażnień, infekcji; - ubytek komórek,...

Witam!

Terminu nadżerka w odniesieniu do narządów płciowych kobiety (konkretnie szyjki macicy), używa się na określenie kilku zjawisk:
- ektopowa błona śluzowa kanału szyjki macicy;
- nieprawidłowe komórki (tzw. dysplazja) powstałe na skutek podrażnień, infekcji;
- ubytek komórek, np. na skutek urazów mechanicznych, chemicznych;
- stany przedrakowe;
- rak szyjki macicy.

Ektopowa błona śluzowa kanału szyjki macicy to stan fizjologiczny (naturalny) dojrzałych płciowo kobiet. Małe ektopie u dojrzałych płciowo kobiet nie wymagają leczenia. Przystępuje się do niego tylko w przypadku ektopii o dużym rozmiarze. Ektopię lekarz może stwierdzić podczas badania kolposkopowego. 

Przypominam, że skuteczną profilaktyką w przypadku raka szyjki macicy jest regularne wykonywanie badań cytologicznych (najlepiej co rok).

Pozdrawiam!

Niedokrwistość monocytarna w badaniu krwi

WBC 5,9, RBC 3,75, HGB 11,6, HCT 34,0, PLT 370, PCT 289, MCV 91, MCH 30,9, MCHC 34,0, RDW 13,7, MPV 7,8 ,PDW 14,5, OB, 7 mm/h, żelazo 136,5, TSH, FT4, FT3 - w normie, ferrytyna - 42,8.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Poza niewielką niedokrwistością normocytarną wyniki nie budzą niepokoju. Pozdrawiam serdecznie
Dotyczy: Badanie krwi

Zapomniana tabletka w pierwszym dniu 3. tygodnia

Zawsze zaczynam przyjmowanie tabletek w piątki. Także każdy z trzech tygodni zaczyna się w piatek, a całe opakowanie tabletek kończę zawsze w czwartek. Wczoraj zapomniałam, pierwszy co prawda raz w życiu, zażyć tabletkę. Zrobiłam to dziś o 8 rano, podczas...

Zawsze zaczynam przyjmowanie tabletek w piątki. Także każdy z trzech tygodni zaczyna się w piatek, a całe opakowanie tabletek kończę zawsze w czwartek. Wczoraj zapomniałam, pierwszy co prawda raz w życiu, zażyć tabletkę. Zrobiłam to dziś o 8 rano, podczas gdy zwykła godzina to 17:30-19:00. Był to pierwszy dzień w 3 tygodniu. Czy tutaj trzeba zrobić tak samo jak zawsze, czyli połączyć 2 opakowania lub nie zażywać tabletek do końca tego?

Redakcja abcZdrowie
Witam. Jeśli przerwa trwała dłużej niż 12 godzin powinna Pani "zrobić tak jak zawsze", czyli albo przyjąć dodatkowe tabletki z kolejnego blistra - wystarczy jedna, albo przerwać przyjmowanie tabletek. W Pani przypadku tabletka została przyjęta na granicy 12 godzin. Osobiście radzę wziąć jedną tabletkę z kolejnego blistra.

Czy tabletka się wchłonęła zanim wymiotowałam?

Witam! Mam 16 lat i biorę tabletki. Biorę je zawsze o 22.00, ale bolała mnie głowa (mam migrenę) i zwymiotowałam o 3.Czy tabletka się wchłonęła??? Czy muszę się zabezpieczać???
Redakcja abcZdrowie
Witam! Wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych trwa zazwyczaj 3-4 godziny, więc w Pani przypadku działanie środka powinno być zachowane i nie ma potrzeby stosować dodatkowego zabezpieczenia. Pozdrawiam! 

Obniżone leukocyty, limfocyty, eonzynofile i płytki krwi

Dzień dobry! Uprzejmie proszę o pomoc w interpretacji wyników badań krwi. Kilka dni temu odebrałam wyniki analizy krwi i niepokoi mnie kilka niemieszczacych się w normach. Oto one: Leucocitos (WBC) 3.290/mm3, Limfocitos 990/mm3, Monocitos 89/mm3, Eosinofilos 20/mm3,... Dzień dobry! Uprzejmie proszę o pomoc w interpretacji wyników badań krwi. Kilka dni temu odebrałam wyniki analizy krwi i niepokoi mnie kilka niemieszczacych się w normach. Oto one: Leucocitos (WBC) 3.290/mm3, Limfocitos 990/mm3, Monocitos 89/mm3, Eosinofilos 20/mm3, PLT 137.000/mm3, żelazo 150ug/dl. Dodam, iż mam 34 lata, jestem kobietą i, być może to ma jakiś wpływ na wyniki analiz, od około dwóch lat mam stan zapalny stawu skokowego i stawu kolanowego (najprawdopodobniej w obu przypadkch chodzi o nadmiar płynu limfatycznego, co leczyłam na razie jedynie i bezskutecznie fizjoterapią). Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam, A.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Ogólna liczba leukocytów (WBC), liczba limfocytów, eozynofilów oraz płytek krwi jest nieco obniżona. Nie są to duże odchylenia, ale mogą niepokoić. Liczba monocytów nie budzi niepokoju. Czy jest Pani pewna, że dobrze przepisała jednostki, w...

Szanowna Pani!

Ogólna liczba leukocytów (WBC), liczba limfocytów, eozynofilów oraz płytek krwi jest nieco obniżona. Nie są to duże odchylenia, ale mogą niepokoić.

Liczba monocytów nie budzi niepokoju.

Czy jest Pani pewna, że dobrze przepisała jednostki, w jakich oznaczono stężenie żelaza? Czy nie było oznaczone w mg/dl? Jeśli jednak wynosi ono 150 mg/dl, to jest to wynik prawidłowy.

Doradzam wizytę u lekarza w celu wyjaśnienia przyczyny nieprawidłowych wyników, ponieważ nie jest to możliwe bez zebrania szczegółowego wywiadu oraz badania lekarskiego.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Przebarwienia i plamki po trądziku oraz malutki trądzik

Witam, otóż mam 16 lat i miałem straszny trądzik na policzkach i na brodzie (nie na czole). Pozbyłem się go prawie całkowicie. Piszę prawie, ponieważ od czasu do czasu coś wyskoczy. Stosowałem leki. Ppmogły mi bardzo, ale pozostały blizny i... Witam, otóż mam 16 lat i miałem straszny trądzik na policzkach i na brodzie (nie na czole). Pozbyłem się go prawie całkowicie. Piszę prawie, ponieważ od czasu do czasu coś wyskoczy. Stosowałem leki. Ppmogły mi bardzo, ale pozostały blizny i podczerwienia. Co na nie poradzić? Pytałem aptekarza i on dowiedział się, co już brałem i polecił mi krem white& beauty. Czy wy też mi to polecicie? Czy może zastosować coś innego? Proszę o porady. Nie byłem u dermatologa.
Redakcja abcZdrowie
Zachęcam do wizyty u dermatologa - dobierze on odpowiedni preparat leczniczy, zawierający kwas azelainowy, który z jednej strony poradzi sobie z przebarwieniami, a z drugiej będzie zapobiegał powstawaniu nowych zmian trądzikowych na skórze.

Co zmiejsza działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Stosuję pigułki już dośc długo, tj. około 5 lat... Ostatnio zaczęłam interesować się substancjami - produktami spożywczymi, ziołami, itp. - zmiejszającymi działanie antykoncepcyjne tabletek. Moje pytanie to: ile jest w tym prawdy i jeśli tak, to jakie to produkty...

Stosuję pigułki już dośc długo, tj. około 5 lat... Ostatnio zaczęłam interesować się substancjami - produktami spożywczymi, ziołami, itp. - zmiejszającymi działanie antykoncepcyjne tabletek. Moje pytanie to: ile jest w tym prawdy i jeśli tak, to jakie to produkty - ja słyszałam o piciu ziół (nie wiem jakich?) oraz o soku z grejpfruta. Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą istotnie wpłynąć niektóre zioła. Istnieje możliwość wystąpienia interakcji pomiędzy tabletkami, a preparatami ziołowymi, głównie zawierającymi ziele dziurawca (Hypericum perforatum). Wpływ mogą mieć także preparaty wzmagające perystaltykę jelit (tzw. herbatki odchudzające) -...

Witam!

Na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą istotnie wpłynąć niektóre zioła. Istnieje możliwość wystąpienia interakcji pomiędzy tabletkami, a preparatami ziołowymi, głównie zawierającymi ziele dziurawca (Hypericum perforatum). Wpływ mogą mieć także preparaty wzmagające perystaltykę jelit (tzw. herbatki odchudzające) - poprzez utrudnienie wchłaniania leku. Sok grejpfrutowy oddziałuje na enzymy wątrobowe, metabolizujące szereg leków, także środki antykoncepcji hormonalnej. Lepiej unikać tego napoju podczas zażywania jakichkolwiek leków.

Pozdrawiam!

Jak odczytać wyniki badań w kierunku toksoplazmozy w 10 tygodniu ciąży?

Oto moje wyniki: Toxoplazma IgG ilościowo >250 IU/ml, wartości referencyjne do 6,5; Toxoplazma IgM jakościowo DODATNI, wartości referencyjne ujemny. Jak mam je odczytać, czy ten wynik jest OK?
Redakcja abcZdrowie
Przedstawione wyniki mówią, że najprawdopodobniej zaraziła się Pani toksoplazmozą. Biorąc pod uwagę fakt, że jest pani w ciąży, proszę jak najszybciej skontaktować się z prowadzącym ginekologiem. Pozdrawiam

WYNIK BADANIA ANTY-HCV

Dzień dobry, jestem przerażona i strasznie się boję. Ostatnio wykonałam badania na Anty-HCV i nie wiem co myśleć o wynikach. Przeciwciała anty-hcv wynik: 0,02. Index: 0.00 do 0.80 negatywny, 0.80 do 0.99 wątpliwy, od 1.00 pozytywny. Czy to oznacza, że... Dzień dobry, jestem przerażona i strasznie się boję. Ostatnio wykonałam badania na Anty-HCV i nie wiem co myśleć o wynikach. Przeciwciała anty-hcv wynik: 0,02. Index: 0.00 do 0.80 negatywny, 0.80 do 0.99 wątpliwy, od 1.00 pozytywny. Czy to oznacza, że jestem chora na WZW typu C? Czy powinnam wykonać jeszcze inne, bardziej specjalistyczne badania? Jeżeli tak to jakie? A może wszystko jest w porządku i wyniki są dobre? Wizytę u mojego lekarza mam dopiero za kilka dni. Nie chcę jednak czekać tak długo na diagnozę. Dla mnie kilka dni to cała wieczność. Chciałabym wiedzieć już, od razu i się uspokoić. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Witam! Wynik badania na obecność przeciwciał anty-HCV jest negatywny. Oznacza to, że nie można potwierdzić zakażenia. Jednak nie można go również z całą pewnością wykluczyć, ponieważ przeciwciała anty-HCV pojawiają się po pewnym czasie od momentu zakażenia. Pozdrawiam serdecznie
Patronaty