Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35113 odpowiedzi

58915 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35113)

Czy masturbacja zaburza wzwód?

Często się masturbuje niemal co noc, a jak jestem z dziewczyną to niemam wzwodu. Czy to przez masturbacje?
Redakcja abcZdrowie
Problem ze wzwodem, który Pan opisuje może mieć przyczynę w masturbacji. Jednak może to tylko maskować poważniejszy problem np. natury psychologicznej. Dobrym sposobem byłaby próba zaprzestania masturbacji aż do najbliższego zbliżenia z dziewczyną. Daje to dwie możliwości: 1) Jeśli po...

Problem ze wzwodem, który Pan opisuje może mieć przyczynę w masturbacji. Jednak może to tylko maskować poważniejszy problem np. natury psychologicznej. Dobrym sposobem byłaby próba zaprzestania masturbacji aż do najbliższego zbliżenia z dziewczyną. Daje to dwie możliwości:

1) Jeśli po kilkunastodniowej przerwie w masturbacji również się nie uda proszę koniecznie pójść do lekarza. 

2) Natomiast jeśli będzie wszystko w porządku proszę na dłuższą metę postarać się ograniczyć tę formę rozładowania napięcia. Jest to typ przyjemności, który łatwo uzależnia i może prowadzić to takich samych skutków jak np. alkoholizm. Mam na myśli: destrukcję życia rodzinnego (w tym np. związku z dziewczyną), kłopoty w szkole czy pracy aż wreszcie depresję

Nie wiem jaką podjąć decyzję?

Jestem kobietą, mam 47 lat. W styczniu miałam ostatnią miesiączkę, od lutego pogorszyło się moje samopoczucie, zaczęły się uderzenia gorąca, pocenie w nocy, bóle głowy, kołatanie serca i ogólne rozdrażnienie (a nawet reakcje lękowe). Podczas wizyty u lekarza, Pani...

Jestem kobietą, mam 47 lat. W styczniu miałam ostatnią miesiączkę, od lutego pogorszyło się moje samopoczucie, zaczęły się uderzenia gorąca, pocenie w nocy, bóle głowy, kołatanie serca i ogólne rozdrażnienie (a nawet reakcje lękowe). Podczas wizyty u lekarza, Pani doktor stwierdziła, że to menopauza. Zaproponowała mi terapię hormonalną, która wywoła miesiączkę lub leki, które nie są hormonami, ale złagodzą objawy menopauzy (nie wywołując krwawienia). Nie wiem na jaki sposób leczenia się zdecydować! Chciałabym jeszcze miesiączkować, ale bardzo boję się brać hormony! Wiem,że mają wiele zalet i zapobiegają niektórym chorobom, ale istnieje też druga strona "medalu", której się bardzo boję czyli, rak piersi i macicy. Czy po pojawieniu się miesiączki mogłabym odstawić hormony? A może jednak zdecydować się na pełną kurację?

Redakcja abcZdrowie
Droga Pani jesli dolegliwosci są mocne i nie pomagają środki bez recepty kupione w aptece może Pani spróbowac HTZ... przecież w każdej chwili może Pani ją odstawić. Z obserwacji wynika, że lepiej zacząć się leczyć, ale pod stała kontrola lekarza ginekologa.

Czy po tabletkach łatwiej zajść w ciążę?

Nurtuje mnie to pytanie, ponieważ mój ginekolog powiedział, że po odstawieniu tabletek jest większe prawdopodobieństwo zajścia w ciąże. Odstawiłam tabletki trzy miesiące temu, teraz czekam na pierwszy dzień miesiączki by sprawdzić czy jestem w ciąży.
Redakcja abcZdrowie
Owszem jest wieksze prawdopodobienstwo na ciaze po odstawiniu antykoncepcji. Prosze wykonac próbę ciążową, jesli miesiączka się opóźnia.

Śródmiąższowe zapalenie płuc a jego objawy

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące śródmiąższowego zapalenia płuc. Od tygodnia zmagałem się z takimi objawami jak kaszel, gorączka a nawet duszności. W końcu wybrałem się do lekarza, który powiedział mi, że mam śródmiąższowe zapalenie płuc. Przepisał mi leki, które... Dzień dobry, mam pytanie dotyczące śródmiąższowego zapalenia płuc. Od tygodnia zmagałem się z takimi objawami jak kaszel, gorączka a nawet duszności. W końcu wybrałem się do lekarza, który powiedział mi, że mam śródmiąższowe zapalenie płuc. Przepisał mi leki, które oczywiście przyjmuję w zalecanej dawce. Chciałbym jednak dowiedzieć się co oznacza śródmiąższowe zapalenie płuc? Nie było za bardzo czasu żeby zapytać o to lekarza a mi nie daje to spokoju. O zapaleniu płuc zawsze słyszałem jako o groźnej chorobie, ale nie wiem czy takie zwykłe zapalenie płuc oznacza to samo co śródmiąższowe zapalenie płuc. Jak to wygląda? Czy to jest jakaś powikłana albo groźniejsza odmiana? Czy leczenie śródmiąższowego zapalenia płuc trwa długo? Kiedy objawy powinny mi przejść jeśli leki będą działały prawidłowo? Z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź i pozdrawiam.
Redakcja abcZdrowie
Śródmiąższowe zapalenie płuc jest stanem chorobowym dotyczącym tkanki łącznej, obszaru pomiędzy nabłonkiem pęcherzyków płucnych, a naczyniami włosowatymi (naczynia najmniejszego kalibru w tkance płucnej). Nazwa śródmiąższowe sugeruje zmiany występujące w miąższu płucnym. Proces chorobowy wiąże się z przewlekłym zapaleniem oraz z...

Śródmiąższowe zapalenie płuc jest stanem chorobowym dotyczącym tkanki łącznej, obszaru pomiędzy nabłonkiem pęcherzyków płucnych, a naczyniami włosowatymi (naczynia najmniejszego kalibru w tkance płucnej). Nazwa śródmiąższowe sugeruje zmiany występujące w miąższu płucnym. Proces chorobowy wiąże się z przewlekłym zapaleniem oraz z nadmierną produkcją kolagenu i włóknieniem tkanki płucnej.
Do charakterystycznych objawów śródmiąższowego zapalenia płuc należą:
- przewlekły kaszel,

- duszność,
- długotrwałe stany podgorączkowe,
- utrata masy ciała.

Rozpoznanie konkretnego rodzaju śródmiąższowego zapalenia płuc stwarza pewne problemy (istnieje około 100 typów tego zapalenie). Bardzo istotny jest wywiad w kierunku innych chorób tkanki łącznej oraz stosowanych leków (np chemioterapia albo leczenie amiodaronem).

O czym świadczy wynik IgE?

Czy wynik badania ige dużo poniżej normy jest groźny?
Redakcja abcZdrowie
Badanie poziomu Immunoglobuliny IgE pomaga w diagnozowaniu reakcji alergicznej. Zwiększony ich poziom może występować zarówno w przypadku alergii jak i zakażenia pasożytniczego.
Dotyczy: Alergologia Alergia

Jakie tabletki dla palaczki?

Witam Mam 27 lat, od dłuższego czasu współżyje z narzeczonym i chialabym zacząc brac tabletki. Tylko nie wiem jakie? Niestety palę i wyczytałam, że tylko minipigułka jest odpowiednia dla mnie? Czy to prawda? A jeśli bym rzucila palenie to czy mogę stosować normalne tabletki?
Redakcja abcZdrowie
Witam, Najlepiej byłoby gdyby Pani odstawiła papierosy, ale....to przecież nie jest takie proste. Jeśli jednak uda się, to gama możliwych preparatów jest ogromna i to temat najlepiej na osobiste spotkanie z Panią. Natomiast jeśli się nie da można przyjmować preperaty jednoskładnikowe tzw. małe pigułki np.Cerrazette bądz Azalie.

Czy zanik miesiączki może być skutkiem anemii?

Mam 19 lat, wcześniej zdarzały mi się niezbyt regularne miesiączki, ale ginekolog przepisał mi tylko tabletki antykoncepcyjne, po stosowaniu których cykl wrócilł do normy na jakieś 4 miesiące... Ostatnio już prawie 3 miesiące nie pojawia się okres, miałam udać...

Mam 19 lat, wcześniej zdarzały mi się niezbyt regularne miesiączki, ale ginekolog przepisał mi tylko tabletki antykoncepcyjne, po stosowaniu których cykl wrócilł do normy na jakieś 4 miesiące... Ostatnio już prawie 3 miesiące nie pojawia się okres, miałam udać się do ginekologa, gdy zaczęło mnie niepokoić więcej problemów ze zdrowiem. Otóż obniżenie temperatury ciała, łamliwość włosów i paznokci, osłabienie, bóle i zawroty głowy, przemęczenie, trudności z koncentracją, duża senność (śpię około 12 godzin dziennie) i cały dzień źle się czuję. Jestem chora na łuszczycę, której objawy się nasilają przez ogólne osłabienie. Przyjmuję tylko leki w postaci płynów i maści do stosowania zewnętrznego. Zaraz gdy dotarło do mnie, że mogę mieć anemię, zaczęło mnie zastanawiać czy może problemy z miesiączką mogą być powiązane z tą chorobą. Chciałabym się tego dowiedzieć przed wizytą u lekarza... Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane anemią, jak i ogólnym przemęczeniem. Zarówno silny wysiłek fizyczny jak i przeżycia psychiczne skutkują wstrzymaniem miesiączki. W Pani wieku należy także brać pod uwagę ciążę - prosimy wykonać test ciążowy.

Czy skrzywienie przegrody nosowej jest przyczyną ciągłego kataru?

Witam. Mam 29 lat. Do tej pory bardzo często miałam problemy z katarem. Jednak katar po tyg. przechodził i 2-3 miesiące było wszystko w porządku. Od ok roku mam katar non stop, raz większy raz mniejszy. Na przemian jest to...

Witam. Mam 29 lat. Do tej pory bardzo często miałam problemy z katarem. Jednak katar po tyg. przechodził i 2-3 miesiące było wszystko w porządku. Od ok roku mam katar non stop, raz większy raz mniejszy. Na przemian jest to wodna wydzielina albo zielono żółte skrzepy, rzadko z domieszką ropy. Katar spływa też tylną ścianą gardła, przez co mam podrażnione gardło. Z opinii lekarzy wynika, że mam początki alergii i przewlekłe zapalenie zatok. Jeden ze specjalistów doradził mi korektę nosa. Przegroda jest trochę skrzywiona, ale ja mam taki nos od zawsze. Czy leczenie operacyjne to ostateczne rozwiązanie? Bardzo chciałabym tego uniknąć. Za udzielenie odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam. Wioletta

Redakcja abcZdrowie
Skrzywiona przegroda nosowa może powodować zaleganie wydzieliny w zatokach nosowych. Korekta przegrody u większości pacjentów poprawia stan zdrowia, ale nie daje gwarancji wyleczenia. Alergia jest chorobą niezależną i w jej przypadku należy udać się do alergologa. Ocena przegrody powinna być...

Skrzywiona przegroda nosowa może powodować zaleganie wydzieliny w zatokach nosowych. Korekta przegrody u większości pacjentów poprawia stan zdrowia, ale nie daje gwarancji wyleczenia. Alergia jest chorobą niezależną i w jej przypadku należy udać się do alergologa.
Ocena przegrody powinna być wykonana przez laryngologa, który pokieruje Panią na odpowienie leczenie.
W razie silnych dolegliwości może Pani dorywczo stosować wapno oraz dostępne bez recepty środki przeciwalergiczne, ale nie należy zażywać ich na własną rękę dłużej niż 7 dni.

Dotyczy: Laryngologia Katar

problem

Witam Mam 45 lat,zwiazalam sie ze starszym czlowiekiem o 12 lat.Jest pochodzenia niemieckiego.Narazie ucze sie jezyka,wiec komunikacja z nim jest slaba. Zauwazylam,ze ma problemy ze wzwodem,czyli mysle,ze jest impotentem.Jednak nie wiem czy dochodzi u niego do wytrysku nasienia.Strasznie boje sie... Witam Mam 45 lat,zwiazalam sie ze starszym czlowiekiem o 12 lat.Jest pochodzenia niemieckiego.Narazie ucze sie jezyka,wiec komunikacja z nim jest slaba. Zauwazylam,ze ma problemy ze wzwodem,czyli mysle,ze jest impotentem.Jednak nie wiem czy dochodzi u niego do wytrysku nasienia.Strasznie boje sie juz ciazy a lekarze nie chca mi w tym wieku przepisac tabl.Natomiast na spirale jestem uczulona.Prosze o odpowiedz. co zrobic??
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani,  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Zaburzenia erekcji zwykle uniemożliwiają odbycie stosunku zakończonego wytryskiem nasienia, jednak często zdarza się, że inne formy stymulacji seksualnej mogą doprowadzić do ejakulacji. Gdyby Pani partner poddał się skutecznemu leczeniu i odzyskał sprawność...

Szanowna Pani, 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Zaburzenia erekcji zwykle uniemożliwiają odbycie stosunku zakończonego wytryskiem nasienia, jednak często zdarza się, że inne formy stymulacji seksualnej mogą doprowadzić do ejakulacji. Gdyby Pani partner poddał się skutecznemu leczeniu i odzyskał sprawność erekcyjną, prawdopodobnie będzie miał również prawidłowy wytrysk. Odpowiadając na pytanie dotyczące antykoncepcji, proponuję wizytę u ginekologa, który oceni, czy rzeczywiście istnieją u Pani przeciwwskazania do stosowania hormonalnych leków antykoncepcyjnych a do czasu uzyskania opinii ginekologicznej możecie Państwo stosować prezerwatywy.

Czy można bezinwazyjnie badać poziom cukru we krwi?

Problem ten interesuje mnie, bowiem rozwiązanie tej sprawy pozwoliłoby na automatyczną ciągłą kontrolę poziomu cukru, a następnie dość łatwe związanie ciągłego podawania insuliny przez pompę insulinową. To zbliżyłoby nas prawie do uzyskania "sztucznej trzustki".
Redakcja abcZdrowie
Nie ma bezinwazyjnej metody, która wskazywałaby DOKŁADNY pomiar poziomu glukozy we krwi. Są urządzenia, które orientacyjnie wskazują wynik, ale nie mogą one zastąpić klasycznego glukometru. Trwają badania nad opracowaniem tzw. "sztucznej trzustki”, naukowcy prześcigają się w pomysłach. Urządzenie będzie się...

Nie ma bezinwazyjnej metody, która wskazywałaby DOKŁADNY pomiar poziomu glukozy we krwi. Są urządzenia, które orientacyjnie wskazują wynik, ale nie mogą one zastąpić klasycznego glukometru. Trwają badania nad opracowaniem tzw. "sztucznej trzustki”, naukowcy prześcigają się w pomysłach. Urządzenie będzie się prawdopodobnie składało z pompy insulinowej i sprzężonego z nią czujnika analizującego poziom glukozy we krwi.

Patronaty