Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59167 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Do jakiego wieku można maksymalnie stosować HTZ?

Do jakiego wieku można maksymalnie stosować HTZ?
Redakcja abcZdrowie
Taki wiek nie został określony. Nie ma górnej granicy wieku dla stosowania HTZ. Należy jednak pamiętać, że w czasie przyjmowania HTZ trzeba być pod ścisłą kontrolą ginekologa aby wcześnie wykryć ewentualne powikłania terapii (choroby zatorowo-zakrzepowej, raka sutka itd.).

Poroniłam już 2 razy, czy mogę stosować spiralę?

Witam. Mam 28 lat. Poroniłam 2 razy, a właściwie to 3, ale stało się to zanim lekarz potwierdził ciążę - zrobiłam sobie tylko test ciążowy, który wyszedł +, ale nie wykonałam USG ani innych badań. Było to dla mnie...

Witam. Mam 28 lat. Poroniłam 2 razy, a właściwie to 3, ale stało się to zanim lekarz potwierdził ciążę - zrobiłam sobie tylko test ciążowy, który wyszedł +, ale nie wykonałam USG ani innych badań. Było to dla mnie wszystko bardzo trudne. Po tych przejściach na razie boję się zajść w ciążę. Chcę dać sobie czas na dojście do siebie i chcę się zabezpieczyć. Nie lubię jednak łykać pigułek. Moje pytanie brzmi czy mogę stosować spiralę?

Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Z pewnością powinna udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny poronień. Być może istnieje możliwość usunięcia owej przyczyny lub rozpoczęcie leczenia, które pozwoli na donoszenie ciąży.   Jeśli chodzi o stosowanie wkładki domacicznej, to nie jest...

Szanowna Pani,
Z pewnością powinna udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny poronień. Być może istnieje możliwość usunięcia owej przyczyny lub rozpoczęcie leczenia, które pozwoli na donoszenie ciąży.  

Jeśli chodzi o stosowanie wkładki domacicznej, to nie jest ono zalecane u kobiet ze skłonnością do poronień. Wiąże się to u tych osób ze zwiększonym prawdopodobieństwem wypadnięcia wkładki.

Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Od pewnego czasu mam kłopoty z prawidłową erekcją. Nie wiem, czym są one spowodowane. Chciałbym wybrać się do seksuologa. Jednakże nie wiem, czy potrzebuję do niego skierowania. Proszę o odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Do seksuologa nie jest potrzebne skierowanie. Podobnymi problemami zajmuje się lekarz urolog - tu już skierowanie jest wymagane. 

Plaster antykoncepcyjny

Czy sa jakieś konkretne miejsca, gdzie najlepiej nakleić palster?
Redakcja abcZdrowie
Tak, takie miejsca to pośladki, podbrzusze, zewnętrzna część ramienia, łopatka lub bark. Skóra w tych okolicach musi być czysta sucha i pozbawiona owłosienia. Są to miejsca zapewniające najlepsza wchłanialność hormonów. Plastra nigdy nie wolno umieszczać na piersiach. Plaster nie powinien mieć kontaktu z obcisłym ubraniem, które mogłoby spowodować jego uszkodzenie lub oderwanie.

Antykoncepcja a nadciśnienie

Czy stosując tabletki antykoncepcyjne mogłam nabyć nadciśnienie? Jaką mogę stosować antykoncepcję?
Redakcja abcZdrowie
Tabletki antykoncepcyjne, jak wszystkie leki, poza ewidentnymi korzyściami, mogą powodować także objawy niepożądane. Jednym z nich jest właśnie nadciśnienie tętnicze.  Powinna udać się Pani do lekarza aby dobrał inne tabletki. Jeżeli zmiana również okaże się nieskuteczna, konieczna może być... Tabletki antykoncepcyjne, jak wszystkie leki, poza ewidentnymi korzyściami, mogą powodować także objawy niepożądane. Jednym z nich jest właśnie nadciśnienie tętnicze.  Powinna udać się Pani do lekarza aby dobrał inne tabletki. Jeżeli zmiana również okaże się nieskuteczna, konieczna może być nawet rezygnacja z tej metody antykoncepcji i dobranie innej, która odpowiadałaby Pani.  Polecam artykuł "Metody antykoncepcji dla kobiet"

Pigułka po stosunku

Czy istnieje skuteczna pigułka antykoncepcyjna którą mogę zażyć po stosunku? Czy dostanę ją w aptece bez recepty?
Redakcja abcZdrowie
Na rynku są dostępne pigułki tzw. "po stosunku". Nie dają one jednak 100% pewności, że nie dojdzie do rozwoju ciąży (oczywiście o ile doszło do zapłodnienia). Należy je zażyć przed upływem 72 godzin od stosunku. Im później zostaną przyjęte...

Na rynku są dostępne pigułki tzw. "po stosunku". Nie dają one jednak 100% pewności, że nie dojdzie do rozwoju ciąży (oczywiście o ile doszło do zapłodnienia).

Należy je zażyć przed upływem 72 godzin od stosunku. Im później zostaną przyjęte tym ich skuteczność jest mniejsza (95% po przyjęciu w ciągu 24 h, 85% po przyjęciu w ciągu 24-48 h a 58% po przyjęciu w ciągu 48-72 h).
Takie tabletki są na receptę i może je wypisać tylko lekarz.
Odsyłam Panią także do artykułu "Ratunku! Pękła prezerwatywa!"

Czy plaster może się odkleić?

  Mam 20 lat. Od tygodnia stosuję plaster antykoncepcyjny. Boję się, że może mi sie odkleić. Czy to się zdarza?
Redakcja abcZdrowie
Plaster został tak zaprojektowany, aby pozostał na swoim miejscu podzcas codziennej aktywności - ćwiczeń fizycznych, kąpieli, prysznica. Ok 5% plastrów może jednak się odkleić. Dlatego należy sprawdzić czy plaster jest na swoim miejscu każdorazowo po wykonaniu wyżej wymienionych czynności.

Przerwanie HTZ

Czy można przerwać HTZ? Czy wtedy utrzymuje się jeszcze działanie tabletek?
Redakcja abcZdrowie
Hormonalną terapię zastępczą można przerwać. Należy jednak pamiętać, że hormony działają tylko gdy się je przyjmuje. Decyzję o przerwaniu i wznowieniu terapii trzeba skonsultować z lekarzem.

Przedwczesna menopauza i zaburzenia miesiączkowania

Witam, mam 38 lat i od 3 miesięcy przestałam miesiączkować. Ostatnie miesiączki były nieregularne. Poza tym jestem rozdrażniona i mam uderzenia gorąca. Moja mama miała dość wcześnie menopauzę - 45 lat, więc i ja o tym myślę, ale czy mój wiek to jednak nie za wcześnie?
Redakcja abcZdrowie
Droga Pani. Średni wiek wystąpienia menopauzy u kobiet w Polsce wynosi 50 lat. Jeżeli menopauza wystąpi przed 40 rokiem życia mówimy o przedwczesnej menopauzie. Przyczyną takiego zjawiska mogą być uwarunkowania genetyczne, choroby układu immunologicznego, chirurgiczne usunięcie jajników, chemioterapia,...

Droga Pani. Średni wiek wystąpienia menopauzy u kobiet w Polsce wynosi 50 lat.
Jeżeli menopauza wystąpi przed 40 rokiem życia mówimy o przedwczesnej menopauzie. Przyczyną takiego zjawiska mogą być uwarunkowania genetyczne, choroby układu immunologicznego, chirurgiczne usunięcie jajników, chemioterapia, radioterapia, leki obniżające stężenie estrogenów, palenie.

Piszemy o tym również tutaj:
Przedwczesna menopauza
Wczesna menopauza

Jeżeli zaprzestaniu miesiączkowania towarzyszą także inne objawy jak uderzania gorąca, drażliwość (o których Pani pisze) nocne poty, zaburzenia snu, niepokój, suchość pochwy, zmniejszone zainteresowanie seksem, zmęczenie i inne, to można wtedy rozpoznać menopauzę. Gdyby jednak objawy te nie występowały, należałoby udać się do lekarza w celu wykluczenia innych przyczyn wtórnego braku miesiączki.

Dotyczy: Menopauza

Menopauza a przekwitanie – czy to to samo?

Czy menopauza to to samo co przekwitanie?
Redakcja abcZdrowie
Menopauza oznacza ostatnia miesiączkę w życiu kobiety. Przekwitanie natomiast to okres kilku lat przed i po menopauzie. Inaczej klimakterium lub okres okołomenopauzalny.
Dotyczy: Menopauza
Patronaty