Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59167 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Brak miesiączki w trakcie zmiany miejsca przebywania

Mam 22 lat, moje miesiączki przez lata (z małymi odchyleniami) były regularne. Ostatnio jednak, gdy wyjechałam na ponad 2 miesiące do Chin nie miałam w ogóle okresu. Bałam się ze jestem w ciązy. Po powrocie do Polski miesiączki wróciły do normy. Czy to mogło być coś poważnego?
Redakcja abcZdrowie
Cykle wielu kobiet, które nie przyjmują hormonów, nie zawsze trwają 28 dni. Mogą być krótsze lub dłuższe. Ich czas trwania może być także różny w ciągu kolejnych miesięcy. Na długość cyklu ma wpływ wiele czynników. Stres, przemęczenie, alkohol, infekcje bądź jak u Pani zmiana klimatu, podróże. Jest to naturalne zjawisko.
Redakcja abcZdrowie
Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jest mniej pożądane w przypadku młodych kobiet, które nie rodziły jeszcze dzieci. Ponadto przy ciężkich, bolesnych miesiączkach, przebytym zakażeniu przydatków, ciąży pozamacicznej. Także przy wadach macicy, jej nieprawidłowej budowie, mięśniakach macicy.

Wynik HbA1c

Witam. Dostałam wynik HbA1c 9,1 (norma 4,3-6,1). Jaka norma cukru utrzymuje się przy takim wyniku hemoglobiny i o ile powinnam zwiększyć insulinę. Teraz biorę insulinatard 5 – rano, 10 – wieczorem i Novo Rapid 3-8-6.
Redakcja abcZdrowie
Wynik hemoglobiny glikowanej daje pogląd na jakość kontroli cukrzycy przez ostatnie 3 miesiące (czerwona krwinka żyje 120 dni). Stopień glikacji hemoglobiny zależy zarówno od czasu trwania hiperglikemii jak i wysokości tejże hiperglikemii. Za dobrze kontrolowaną można uznać cukrzycę przy hemoglobinie...

Wynik hemoglobiny glikowanej daje pogląd na jakość kontroli cukrzycy przez ostatnie 3 miesiące (czerwona krwinka żyje 120 dni). Stopień glikacji hemoglobiny zależy zarówno od czasu trwania hiperglikemii jak i wysokości tejże hiperglikemii. Za dobrze kontrolowaną można uznać cukrzycę przy hemoglobinie glikowane poniżej 6,1% i do takich wartości należy dążyć.
Zmianę dawkowania insuliny powinien wprowadzić pani lekarz prowadzący. Ważne jest także dokładne przestrzeganie czasu przyjmowania insuliny, wartości kalorycznej posiłków oraz prawidłowe przeliczanie wymienników węglowodanowych.

Dotyczy: Hemoglobina

Alergia na sierść kota

Mam pytanie, otrzymałam wyniki testu alegicznego robionego z krwi.Nurtuje mnie pytanie czy jestem uczulona na sierść kota skoro wyniki mam 0.160 IU/ml.Nie wiem jak mam rozumieć to oznaczenie.Dziękuje serdecznie za odpowiedz.
Redakcja abcZdrowie
Zależy to od norm samego laboratorium. Na wyniku zazwyczaj widnieje także przedział normy. Z takim wynikiem należy udać się do lekarza, który badanie zlecił.

Alergia na materiały stomatologiczne?

Jestem uczulona na niektóre wypełnienia zębów.Potrzebuję oficjalnych testów. Kto może mi pomoc.
Redakcja abcZdrowie
Lekarz stomatolog, u którego Pani się leczy powinien mieć wykaz punktów, gdzie takie testy można przeprowadzić, przed leczeniem ma obowiązek zapytać Panią o uczulenia i ewentulanie pokierować na takie badania.
Dotyczy: Alergologia Alergia

Czy nuva ring można zastosować jako środek wczesnoporonny?

Czy można zastosować nuva ring, gdy jest podejrzenie czterodniowej ciąży jako środek poronny?
Redakcja abcZdrowie
NuvaRing to pierścien z elastycznego tworzywa, który zawiera dwa hormony - progestagen i estrogen. Działa tak jak tabletka czy plastry antykoncepcyjne - stale uwalniając niewielkie ilości hormonów, co powoduje zahamowanie owulacji. Przeciwskazania do stosowania NuvaRing są takie same jak przy...

NuvaRing to pierścien z elastycznego tworzywa, który zawiera dwa hormony - progestagen i estrogen. Działa tak jak tabletka czy plastry antykoncepcyjne - stale uwalniając niewielkie ilości hormonów, co powoduje zahamowanie owulacji. Przeciwskazania do stosowania NuvaRing są takie same jak przy pigułkach i plastrach - jednym z nich jest ciąża lub możliwość ciąży.

Czy to prawda, że HTZ wpływa na cholesterol?

Od kilku miesięcy obserwuję u siebie uderzenia gorąca, rozdrażnienie, nadmierną potliwość. Jest to dla mnie bardzo uciążliwe, dlatego mam zamiar udać się do lekarza i poprosić o przepisanie HTZ. Jednak w ostatnich badaniach krwi okazało się, że mam podwyższony poziom cholesterolu. Czy to prawda, że HTZ wpływa na cholesterol?
Redakcja abcZdrowie
Tak, HTZ wpływa na profil lipidowy. Obniża w surowicy stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (tzw."zły cholesterol"), zwiększa natomiast stężenie frakcji HDL (tzw. "dobry cholesterol"). Z powodu takiego działania podejmowane były próby stosowania HTZ w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie...

Tak, HTZ wpływa na profil lipidowy. Obniża w surowicy stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (tzw."zły cholesterol"), zwiększa natomiast stężenie frakcji HDL (tzw. "dobry cholesterol"). Z powodu takiego działania podejmowane były próby stosowania HTZ w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie HTZ zwiększa krzepliwość krwi, co powoduje wzrost ryzyka powikłań zakrzepowych. Dlatego też lekarz indywidualnie rozpatruje wskazania do stosowania HTZ, biorąc pod uwagę wiele czynników, nie tylko stężenie cholesterolu. 

Po czym poznać alergiczny obrzęk krtani?

Witam Ostatnio alergia na pylki traw nasilila sie i oprocz kataru siennego i lzawiacych oczu pojawilo sie drapanie w gardle , czy grozi mi kiedykolwiek obrzek krtani spowodowany uczuleniem na pylki traw i jak mam go rozpoznac , a najwazniejsze...

Witam Ostatnio alergia na pylki traw nasilila sie i oprocz kataru siennego i lzawiacych oczu pojawilo sie drapanie w gardle , czy grozi mi kiedykolwiek obrzek krtani spowodowany uczuleniem na pylki traw i jak mam go rozpoznac , a najwazniejsze co wtedy robic jak sie zachowac ??? Dziekuje z a odpowiedz na poprzednie pytanie POZDRAWIAM

Redakcja abcZdrowie
Alergia na pyłki traw może się skończyć obrzękiem krtani. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak warto wiedzieć jak się zabezpieczyć. Po pierwsze i najważniejsze jeśli  objawom alergii zacznie towarzyszyć uczucie duszności, braku tchu, świszczący oddech. Oznacza to, że...

Alergia na pyłki traw może się skończyć obrzękiem krtani. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak warto wiedzieć jak się zabezpieczyć.

Po pierwsze i najważniejsze jeśli  objawom alergii zacznie towarzyszyć uczucie duszności, braku tchu, świszczący oddech. Oznacza to, że drogi oddechowe uległy obrzękowi. W takiej sytuacji należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza. Jeśli objawy będą bardzo silne konieczne jest podanie adrenaliny - można kupić przenośny epipen, który noszony w kieszeni czy torebce w krytycznej sytuacji może uratować życie. Podanie adrenaliny takim epipenem jest szybkie i proste tak. że każdy może to zrobić.

Również prawidłowe leczenie alergii prowadzone przez lekarza z doświadczeniem pozwala zmniejszyć ryzyko takiego obrzęku. 

Ryzyko raka piersi a HTZ

Witam, Stosuję htz, jestem po kilkakrotnym usuwaniu guzków łagodnych w piersi, obecnie po mammografii mam taki opis: sutki o utkaniu gruczołowo-włóknistym. Prawy bez patologicznych zagęszczeń z makrozwapnieniem. W sutku lewym duże pooperacyjne zmiany włóknisto-bliznowate z makrozwapnieniamii torbielka olejowa o śr....

Witam, Stosuję htz, jestem po kilkakrotnym usuwaniu guzków łagodnych w piersi, obecnie po mammografii mam taki opis: sutki o utkaniu gruczołowo-włóknistym. Prawy bez patologicznych zagęszczeń z makrozwapnieniem. W sutku lewym duże pooperacyjne zmiany włóknisto-bliznowate z makrozwapnieniamii torbielka olejowa o śr. 12 mm i skupiskiem trzech mikrozwapnień, przy brodawce sutkowej. USG: w sutku prawym w kwadracie pachowym na godz. 11 hypoechogeniczna zmiana o śr. 9,2mm. Czy mogę stosować dalej HTZ pytałam dr. wcześniej to odpowiedział, że mogę, przy tej wizycie zapomniałam się zapytać, za pół roku mam powtórzyć USG, będę wdzięczna za odpowiedź, mam 58 lat, nadmienie, że mama miała nowotwór piersi i dwóch braci także.

Redakcja abcZdrowie
Może Pani stosować HTZ. Wymagane są częste wizyty u ginekologa, badanie piersi raz na 3 m-ce, USG narządu rodnego oraz wykonywanie cytologii.

Szczepienie po boreliozie

Czy szczepionka jest bezpieczna przeciwko chorobom odkleszczowym? i w jakim czasie po leczeniu boleriozy mozna sie nia zaszczepic?
Redakcja abcZdrowie
Obecnie na rynku dostępne są szczepionki przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Są to choroby wywoływane przez wirusy. Nie chronią one jednak przed boreliozą, która jest chorobą bakteryjną. Odpowiedni moment do wykonania szczepienia przeciwko KZM oceni lekarz biorąc pod...

Obecnie na rynku dostępne są szczepionki przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Są to choroby wywoływane przez wirusy. Nie chronią one jednak przed boreliozą, która jest chorobą bakteryjną.

Odpowiedni moment do wykonania szczepienia przeciwko KZM oceni lekarz biorąc pod uwagę stan Pani zdrowia, okres inkubacji choroby zakaźnej, okres rekonwalescencji po chorobie, obecność ostrych chorób przebiegających z gorączką, nadwrażliwość na składniki szczepionki i in.

Patronaty