Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35532 odpowiedzi

59137 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35532)

Czy obliteracja zylaków jest przyczyną nowych żylaków?

Zastanawiam się na wybraniem się na taki zabieg.
Redakcja abcZdrowie
Obliteracja (skleroterapia) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod małoinwazyjnych, stosowanych w leczeniu żylaków. Zabieg, wykonywany przez doświadczonego lekarza, daje bardzo dobre efekty kosmetyczne. Niezależnie od zastosowanej metody leczniczej, operacyjnej czy skleroterapii, nowe żylaki pojawiają się po pewnym czasie u...

Obliteracja (skleroterapia) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod małoinwazyjnych, stosowanych w leczeniu żylaków. Zabieg, wykonywany przez doświadczonego lekarza, daje bardzo dobre efekty kosmetyczne. Niezależnie od zastosowanej metody leczniczej, operacyjnej czy skleroterapii, nowe żylaki pojawiają się po pewnym czasie u 40 proc. chorych. Nie stwierdza się jednak, aby po zabiegu skleroterapii pojawiały się one częściej. Jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny.

Czy lekami można wyleczyć żylaki?

Jak wyleczyć żylaki?
Redakcja abcZdrowie
Nie jest to możliwe. Stosowane leki mają jedynie działanie uzupełniające podstawową metodę leczenia, którą jest ruch, stosowanie opasek uciskowych oraz zabiegi operacyjne. Leki wzmacniają jedynie ścianę naczyń żylnych, poprawiają krążenie, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Czy jest znana dieta stosowana w żylakach?

Chciałabym się tak żywić aby nie mieć kłopotów z żylakami.
Redakcja abcZdrowie
Niestety nie ma jednej, typowej diety stosowanej w żylakach. Zalecane jest racjonalne odżywianie się z uwzględnieniem produktów bogatobłonnikowych, których najwięcej znajdujemy w surowych warzywach, ciemnym pieczywie z ziarnami, fasoli i orzechach. Pomogą nam one uniknąć zaparć, które mogą sprzyjać...

Niestety nie ma jednej, typowej diety stosowanej w żylakach. Zalecane jest racjonalne odżywianie się z uwzględnieniem produktów bogatobłonnikowych, których najwięcej znajdujemy w surowych warzywach, ciemnym pieczywie z ziarnami, fasoli i orzechach. Pomogą nam one uniknąć zaparć, które mogą sprzyjać rozwojowi żylaków. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, około 1,5 litrów płynów dziennie. Należy także unikać dosalanie oraz spożywania smażonych i wędzonych pokarmów. Bardzo ważne jest także utrzymanie prawidłowej wagi ciała- chorzy z żylakami nie mogą sobie pozwolić na nadwagę czy otyłość.

Czy gorące kąpiele wpływają na żylaki?

Po gorącej kąpieli mam bardzo ociężałe nogi. Czy sauna, jacuzzi i takie gorące kąpiele są szkodliwe?
Redakcja abcZdrowie
Gorące kąpiele i wysoka temperatura powodują rozszerzanie naczyń i gromadzenie krwi na obwodzie ciała, a tym samym potęgują patologiczny stan żylakowatych naczyń. Jeśli chodzi o kąpiele zalecane jest korzystanie z naprzemiennego chłodnego i ciepłego strumienia wody. Chłodna woda obkurcza naczynia ułatwiając powrót krwi żylnej.

Czy żylaki i choroba zakrzepowa są tym samym?

Zastanawiam się czy żylaki i choroba zakrzepowa to znaczy to samo? Czy jest jakaś różnica między tymi chorobami, a może to po prostu wyrazy bliskoznaczne?
Redakcja abcZdrowie
Żylaki są patologią naczyń żylnych powierzchownych, natomiast choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Patologia w żylakach sprowadza się do workowatego poszerzenia ściany naczynia. W zmianie takiej stosunkowo rzadko dochodzi do wykrzepiania krwi wewnątrz naczynia (wykrzepiania wewnątrznaczyniowego). Natomiast w chorobie...

Żylaki są patologią naczyń żylnych powierzchownych, natomiast choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Patologia w żylakach sprowadza się do workowatego poszerzenia ściany naczynia. W zmianie takiej stosunkowo rzadko dochodzi do wykrzepiania krwi wewnątrz naczynia (wykrzepiania wewnątrznaczyniowego). Natomiast w chorobie zakrzepowo-zatorowej powstające zakrzepy, które odrywają się i powodują zatory obwodowe np. udar niedokrwienny mózgu. Tak, więc choroba zakrzepowo-zatorowa jest o wiele bardziej niebezpieczną jednostką.

Czy brak higieny powoduje trądzik?

Czy brak higieny powoduje trądzik?
Redakcja abcZdrowie
Oczyszczanie skóry twarzy przy użyciu delikatnych kosmetyków jest elementem właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej. Jednak nadmierne mycie skóry z tym problemem może być szkodliwe. Sebum, usuwane z powierzchni skóry w trakcie mycia, zaczyna być produkowane w jeszcze większych ilościach niż zwykle,...

Oczyszczanie skóry twarzy przy użyciu delikatnych kosmetyków jest elementem właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej. Jednak nadmierne mycie skóry z tym problemem może być szkodliwe. Sebum, usuwane z powierzchni skóry w trakcie mycia, zaczyna być produkowane w jeszcze większych ilościach niż zwykle, co prowadzi do nasilenia łojotoku. Ponadto używane często mydła mogą powodować wysuszenie skóry.

Czy stres ma wpływ na trądzik?

Mam trądzik i często bywam w stresujących sytuacjach. Te dwie sytuacje mają jakiś związek?
Redakcja abcZdrowie
Wpływ stresu na trądzik obserwowany był w pojedynczych przypadkach. Osoby chwiejne emocjonalnie mają skłonność do rozdrapywania zmian skórnych, więc mogą mieć bardziej zaostrzoną postać trądziku, co jest związane z dodatkowym nadkażeniem bakteryjnym.

Czy trądzik jest zaraźliwy?

Czy trądzik jest zaraźliwy?
Redakcja abcZdrowie
Trądzik pospolity nie jest zakaźny, w związku z tym nie może się przenosić  poprzez pocałunek, używanie tych samych ręczników, nie stanowi również przeciwwskazania do korzystania np. z basenów. Jednym ze zjawisk prowadzących do powstawania zmian trądzikowych jest namnażanie bakterii Propionibacterium... Trądzik pospolity nie jest zakaźny, w związku z tym nie może się przenosić  poprzez pocałunek, używanie tych samych ręczników, nie stanowi również przeciwwskazania do korzystania np. z basenów. Jednym ze zjawisk prowadzących do powstawania zmian trądzikowych jest namnażanie bakterii Propionibacterium acnes, bytującej na skórze wszystkich ludzi, a więc należącej do jej flory fizjologicznej.

Czy trądzik pojawia się po pierwszym goleniu?

Trądzik pojawił mi się, niedługo po tym jak zacząłem się golić. Czy ma to jakiś związek?
Redakcja abcZdrowie
Zbyt częste golenie się może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Suchość skóry może z kolei predysponować do wystąpienia trądziku. Należy pamiętać o stosowaniu delikatnych kosmetyków po goleniu, niezawierających alkoholu.

Czy alkohol stosowany miejscowo leczy trądzik?

Czy przemywanie spirytusem albo alkoholem pomaga w trądziku?
Redakcja abcZdrowie
Stosowany miejscowo alkohol wysusza skórę. Doprowadza to do złuszczania naskórka, który wraz z wypływającym łojem formuje czopy, co w rezultacie jest przyczyną nasilenia zmian trądzikowych. Z tego względu nie jest on zalecany do pielęgnacji skóry trądzikowej.
Patronaty