Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.
35683 odpowiedzi
59224 podziękowania
od użytkowników
Odpowiedzi eksperta (35683)
Czy menopauza powoduje kłopoty z pamięcią?
Zauważyłam, że moja pamięć pogorszyła się w ostatnim czasie - czy może to mieć związek z menopauzą?
Dlaczego mężczyźni rzadziej chorują na osteoporozę?
Skoro niedobór estrogenów powoduje osteoporozę, to dlaczego mężczyźni rzadziej na nią chorują?
Redakcja abcZdrowie
Osteoporoza jest uwarunkowana przez wiele innych czynników, nie tylko przez stężenie estrogenów. Po okresie menopauzy ilość tego hormonu drastycznie spada, co powoduje ubytek tkanki kostnej przyczyniający się do powstawania osteoporozy. Organizm mężczyzny (np. jego tkanka tłuszczowa) także produkuje estrogeny, ale...
Na czym polega hormonalna terapia zastępcza?
Co to jest hormonalna terapia zastępcza? Jakie płyną korzyści z jej stosowania?
Redakcja abcZdrowie
HTZ jest terapią, która niweluje objawy okresu menopauzalnego, wywołane wygaśnięciem czynności jajników (niedobór hormonów płciowych). Podawane hormony zastępują czynność jajników. Zazwyczaj stosuje się terapię dwuskładnikową: estrogeny z progestagenami. Jeśli kobieta jest po zabiegu histerektomii, HTZ może składać się tylko...
Czy to koniec życia seksualnego?
Boję się, że moje życie seksualne legnie w gruzach, kiedy wejdę w okres menopauzy...
Redakcja abcZdrowie
Zdecydowanie nie. Menopauza nie oznacza zamknięcia rozdziału życia pt. „Seks”. Częstym problemem kobiet w okresie menopauzy jest suchość pochwy. Powodując ból w czasie stosunku, zniechęca kobiety do aktywności seksualnej. Uczucie takiego dyskomfortu można zlikwidować, stosując odpowiednie globulki dopochwowe lub lubrykanty.
Jak długo mogą trwać objawy menopauzy?
Moja mama z pewnością ma menopauzę, ciężko jej dogodzić, ma wahania nastroju... Czy długo jeszcze będzie miała takie zmienne nastroje?
Redakcja abcZdrowie
Objawy menopauzy mogą występować przez okres od kilku miesięcy przed ostatnią miesiączką nawet do kilku lat po menopauzie. O ile takie problemy, jak zlewne poty czy wahania nastroju mijają z czasem, to suchość w pochwie zazwyczaj nie ustępuje i, aby zlikwidować dyskomfort przy stosunkach płciowych, należy stosować środki nawilżające.
Czy HTZ zwiększa ryzyko raka piersi?
Stosuję HTZ, słyszałam, że może to powodować raka piersi - czy to prawda?
Redakcja abcZdrowie
Nie ma do końca pełnych doniesień na temat zależności raka piersi od HTZ.
Wiadomo, iż HTZ musi się odbywać pod stałą kontrolą lekarza. Regularne badania mammograficzne, oraz, co ważniejsze, samobadanie piersi są w tym przypadku kluczowe. Jeśli kobieta nie jest obciążona genetycznie...
Czy HTZ powoduje tycie?
Boję się, że przy braniu hormonów przytyję. Teraz nie należę do szczupłych, więc nie chciałabym pogorszyć sytuacji.
Redakcja abcZdrowie
Nie ma na to jednoznacznych dowodów. Część kobiet faktycznie przybiera na masie w okresie menopauzalnym, ale jest to uwarunkowane innymi czynnikami, brakiem ruchu, niewłaściwą dietą. W piśmiennictwie pojawiają się wyniki badań wskazujące zarówno na związek otyłości z HTZ, jak i na brak takiej koincydencji.
Co to są zlewne poty w okresie menopauzy?
W nocy nieraz budzę cała mokra, muszę się przebierać... Czy to właśnie są zlewne poty?
Redakcja abcZdrowie
Takim mianem określa się nagłe uczucie gorąca, często połączone z zaczerwienieniem twarzy i wzmożoną potliwością (najczęściej dolegliwości pojawiają się w nocy). Mogą dołączyć się zawroty głowy, bóle głowy, nadpobudliwość bądź depresja.
Krwawienie z dróg rodnych w okresie menopauzy
Czy po okresie menopauzy może wystąpić krwawienie z dróg rodnych?
Redakcja abcZdrowie
Po okresie menopauzy, jeśli kobieta nie przyjmuje hormonalnej terapii zastępczej, nie powinno występować żadne krwawienie z dróg rodnych. Krwawienie z dróg rodnych w tym okresie musi zostać poddane diagnostyce. Zalecam niezwłoczną wizytę u ginekologa.
Wahania nastroju
Czy kobiety w okresie menopauzy zawsze są „humorzaste”?
Redakcja abcZdrowie
Nie ma takiej reguły, aczkolwiek zaburzenia nastroju, labilność emocjonalna często występują w okresie klimakterium. Wahania hormonalne sprawiają, że kobieta w tym okresie jest bardziej podatna na sytuacje stresujące i miewa problemy z zapanowaniem nad emocjami.
Depresja nie jest tylko przemijającym...