Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

37207 odpowiedzi

60071 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (37207)

Czy możliwe jest przeniesienie nowotworu?

Mam pytanie czy rak nowotwór może zarazić się od drugiej osoby w takiej sytuacji? Mój tato miał nie całe 3 miesiące temu operację usunięcia guza na końcu jelita grubego. Po tym nie miał chemioterapii ani radioterapii.  Przed operacją miał... Mam pytanie czy rak nowotwór może zarazić się od drugiej osoby w takiej sytuacji? Mój tato miał nie całe 3 miesiące temu operację usunięcia guza na końcu jelita grubego. Po tym nie miał chemioterapii ani radioterapii.  Przed operacją miał te obie terapie. Ma jeszcze założony cewki na mocz i na stałe  ma odbyt na brzuch z workiem  Moje pytanie jest tutaj ubikację zatkałam papierem toaletowym. Niestety mam okres i musiałam wyciągnąć ten papier z ubikacji ale miałam małą ranę na palcu.  Mój tato tam wyrzuca z tych worków kał i mocz.  Czy mogłam zarazić się rakiem przez to? Pamiętam, że jak tato brał chemioterapie to też tak zatkałam i chyba miałam też małą ranę na palcu. Czasami boli mnie łokieć i nadgarstek w której wyciągnęłam papier toaletowy.  Boję się o własne życie.  Proszę o szybką odpowiedź
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź. Nowotwór nie jest chorobą zaraźliwą, dlatego nie jest możliwe zarażenie się rakiem. Dolegliwości bólowe łokcia oraz nadgarstka, które Pani opisuje nie mają więc związku z ewentualną chorobą nowotworową, lecz mogą występować... Witam serdecznie,
przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.
Nowotwór nie jest chorobą zaraźliwą, dlatego nie jest możliwe zarażenie się rakiem.
Dolegliwości bólowe łokcia oraz nadgarstka, które Pani opisuje nie mają więc związku z ewentualną chorobą nowotworową, lecz mogą występować na tle psychosomatycznym lub wynikać z innych przyczyn.
Na pewno jednak nie powinna się Pani obawiać zarażenia nowotworem od taty.
Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rakiem-mozna-sie-zarazic, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rakiem-zlosliwym-mozna-sie-zarazic, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rakiem-moze-sie-zarazic.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy powinnam przyjąć tabletkę po w tej sytuacji?

Przyjmuje antybiotyk Sumamed i tabletki antykoncepcyjne Drovelis (w tym momencie 7 tabletka). Wczoraj doszło do współżycia niestety bez dodatkowej antykoncepcji. Czy w tym przypadku powinnam pomyśleć o tabletce po?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zdania na temat wpływu antybiotyku Sumamed na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej są podzielone. Jedni eksperci uważają, że nie stwierdzono żadnych interakcji między tymi preparatami, inni natomiast są zdania, że lek ten może zaburzyć wchłanianie tabletek. Generalnie antybiotykoterapia może... Witam serdecznie,
zdania na temat wpływu antybiotyku Sumamed na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej są podzielone. Jedni eksperci uważają, że nie stwierdzono żadnych interakcji między tymi preparatami, inni natomiast są zdania, że lek ten może zaburzyć wchłanianie tabletek.
Generalnie antybiotykoterapia może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, dlatego w obecnej sytuacji można rozważyć zastosowanie antykoncepcji awaryjnej. Proszę dopytać o to ginekologa, ponieważ tabletki po stosunku dostępne są wyłącznie na receptę.
Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-antybiotyku-sumamed-na-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sumamed-a-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antybiotyk-mogl-miec-wplyw-na-skutecznosc-antykoncepcji.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Na co wskazuje taki ból podbrzusza u młodej kobiety?

Dzień Dobry ostatnim czasie z moja dziewczyna uprawialiśmy pierwszy raz seks używaliśmy antykoncepcji dokładniej to prezerwatyw moja dziewczyna się skarżyła na ból podobny jakby miała miesiączkę lecz nie ma miesiączki,czekamy ze łzami w oczach bardzo prosimy o rady ból występował około 2 godziny
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź. Dolegliwości bólowe, które odczuwała dziewczyna zapewne były związane z pierwszym stosunkiem seksualnym. Przerwanie błony dziewiczej może wywołać ból i krwawienie bądź plamienie. Najprawdopodobniej nie mają Państwo powodów do obaw, choć jeśli... Witam serdecznie,
przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.
Dolegliwości bólowe, które odczuwała dziewczyna zapewne były związane z pierwszym stosunkiem seksualnym. Przerwanie błony dziewiczej może wywołać ból i krwawienie bądź plamienie.
Najprawdopodobniej nie mają Państwo powodów do obaw, choć jeśli ból utrzymywałby się do tej pory, to dziewczyna powinna zgłosić się do ginekologa i wykonać podstawowe badania. Dyskomfort powinien bowiem minąć po upływie kilku godzin lub maksymalnie kilku dni.
W naszym projekcie pojawiały się podobne pytania, które umieszczamy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-po-pierwszym-razie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-jajnikow-po-pierwszym-razie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-czasu-odczuwa-sie-bol-po-pierwszym-razie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogło dojść do przeniesienia HPV podczas mierzenia bielizny?

Dzień dobry, mierzyłam w sklepie bieliznę, na gołe ciało. Czy jest ryzyko zakażenia wirusem HIV, HPV itp?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź. Ubrania nie stanowią żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia wirusem HIV lub HPV. Transmisja wirusa w ten sposób nie jest po prostu możliwa. Do zakażenia najczęściej dochodzi na skutek... Witam serdecznie,
przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.
Ubrania nie stanowią żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia wirusem HIV lub HPV. Transmisja wirusa w ten sposób nie jest po prostu możliwa. Do zakażenia najczęściej dochodzi na skutek kontaktów seksualnych. Wirusy zazwyczaj giną po kontakcie z powietrzem.
Naszym zdaniem nie ma Pani powodów do obaw, choć w przyszłości lepiej nie mierzyć bielizny w sklepie na gołe ciało ze względów higienicznych.
Podobne pytania zamieszczamy pod następującymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zywotnosc-wirusa-hiv-na-przedmiotach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-tak-dojsc-do-przeniesienia-wirusa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wirus-hpv-przenosi-sie-przez-ubranie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można powiększyć usta przy infekcji intymnej?

Dzień dobry, Czy infekcja intymna jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jakim jest powiększanie ust?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu powiększania ust są aktywne stany zapalne i infekcje. W związku z tym bezpieczniej wydaje się przełożyć termin zabiegu. O szczegółach najlepiej jednak porozmawiać z osobą, która będzie... Witam serdecznie,
przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu powiększania ust są aktywne stany zapalne i infekcje. W związku z tym bezpieczniej wydaje się przełożyć termin zabiegu.
O szczegółach najlepiej jednak porozmawiać z osobą, która będzie wykonywała dany zabieg. Ona posiada wiedzę w tym temacie i będzie mogła Pani doradzić.
Więcej informacji na temat powiększenia ust znaleźć można w naszym artykule, który znajduje się pod poniższym adresem:
https://uroda.abczdrowie.pl/powiekszenie-ust.
Pytania o przeciwwskazania do powiększania ust pojawiały się w naszym serwisie pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-przeciwwskazania-do-powiekszania-ust,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-przeciwwskazania-do-zabiegu-powiekszania-ust.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy w kolonoskopii ocenia się odbyt?

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy przy badaniu kolonoskopii można również ocenic stan odbytnicy i odbytu ewentualne zmiany w tym odrębie jak przy badaniu rektoskopowym. Mam niestety od roku problemy z jelitami i są różne obajwy z ich strony z którymi... Witam, chciałabym się dowiedzieć czy przy badaniu kolonoskopii można również ocenic stan odbytnicy i odbytu ewentualne zmiany w tym odrębie jak przy badaniu rektoskopowym. Mam niestety od roku problemy z jelitami i są różne obajwy z ich strony z którymi się zmagam. A od dłuższego czasu pojawiło się również uproczywe swędzenie odbytu wraz ze świeżą krwią podczas podcierania. Żadne maści czy czopki nie pomogły. U chirurga zostały wykluczone hemoroidy. A stan odbytu uznał za prawidłowy. Uznałam że zapisze się prywatnie do proktologa w celu znalezienia przyczyny dlaczego jest to swedzenie i krew. W szpitalu zostałam skierowana na badanie kolonoskopii i gastroskopii, aby ocenic stan jelit, ale skoro przy wykonywaniu kolonoskopii będzie widać odbyt i odbytnice to czy jest sens jechać do proktologa na badanie rektoskopii. Dlatego chciałabym się dowiedzieć czy jest sens wydać pieniadze czy przy kolonoskopii będą mogli stwierdzic mi ewentualną przyczyne swędzenia i świeżej krwi. Dodam że jeśli chodzi o wszystkie askpety higieny to bardzo się pilnuje i to również nie zniwelowało swędzenia.
Redakcja abcZdrowie
Witamy, Bardzo dobrze, że chce Pani wykonać pełniejszą diagnostykę w kierunku oceny przewodu pokarmowego. W przypadku badania odbytu, istotne jest zalecenie lekarza wykonującego kolonoskopię. W trakcie takiej diagnostyki nie ma przeszkód, żeby skontrolować końcowy odcinek jelita grubego. Jednak uzyskany... Witamy,
Bardzo dobrze, że chce Pani wykonać pełniejszą diagnostykę w kierunku oceny przewodu pokarmowego. W przypadku badania odbytu, istotne jest zalecenie lekarza wykonującego kolonoskopię. W trakcie takiej diagnostyki nie ma przeszkód, żeby skontrolować końcowy odcinek jelita grubego. Jednak uzyskany obraz może być niewystarczający. Aby w pełni ocenić, czy wystąpiły niepokojące zmiany.
Często należy uzupełnić badanie poprzez wykonanie rektoskopii, która jest krótsza czasowo od bardziej wymagającej kolonoskopii.
Proponujemy Pani konsultację z lekarzem gastrologiem, który oceni skuteczność danego badania. Jednakże w przypadku nawracających problemów z odbytem zalecamy wizytę u lekarza proktologa, który w sposób precyzyjny pozwoli ustalić przyczyny takich dolegliwości.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-proktologiczne
https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak ocenić ten wynik MR szyi?

Bardzo proszę o powiedzenie mi coś o tych wynikach rezonansu szyjnego. Na poziomie C5/C6 obustronne uwypuklenie krążka m/kr modelujące worek oponowy ze zmniejszeniem rezerw planowych przedrdzeniowo i pośrednim modelowaniem rdzenia. Oba otwory modelowane. Na poziomie C6/C7 centralno prawoboczna wypuklina krążka... Bardzo proszę o powiedzenie mi coś o tych wynikach rezonansu szyjnego. Na poziomie C5/C6 obustronne uwypuklenie krążka m/kr modelujące worek oponowy ze zmniejszeniem rezerw planowych przedrdzeniowo i pośrednim modelowaniem rdzenia. Oba otwory modelowane. Na poziomie C6/C7 centralno prawoboczna wypuklina krążka m/kr modelująca worek oponowy ze zmniejszeniem rezerw planowych przedrdzeniowo po stronie prawej prawy otwór modelowany. Co to oznacza. Proszę o pomoc
Redakcja abcZdrowie
Witamy, Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa. Czy występują pewne dolegliwości, jak ból, uczucie sztywności, czy drętwienia rąk. W pierwszej kolejności zalecamy Pani stacjonarną wizytę u lekarza neurologa, który... Witamy,
Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa. Czy występują pewne dolegliwości, jak ból, uczucie sztywności, czy drętwienia rąk.
W pierwszej kolejności zalecamy Pani stacjonarną wizytę u lekarza neurologa, który po badaniu przedmiotowym i dokładnej analizie wyniku badania będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.
Analizując przedstawiony opis rezonansu można by stwierdzić, że w odcinku szyjnym wyodrębniono protruzję krążka międzykręgowego. Mogło dojść do przesunięcia części krążka poza obręb trzonu. Często towarzyszy temu ból spowodowany uciskiem na nerw rdzeniowy.
Główną metodą leczenia jest właściwa rehabilitacja polegająca na terapii manualnej oraz masażu, a także zabiegów z wykorzystaniem jonoforezy, czy krioterapii. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna, unikanie w miarę możliwości siedzącego trybu życia oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/wypuklina-kregoslupa
https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego
https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jakie będzie postępowanie przy tym opisie TK zatok?

Dzień dobry, Od ponad roku zmagam się z przewlekłym stanem zapalnym zatok, obustronnymdo tej pory przyjmowałam Flictonase, następnie dwa antybiotyki, właściwie jeden po drugm - clindamycin oraz levoxa,. Poprawa była tylko czasowa (1 msc bez infekcji), a w... Dzień dobry, Od ponad roku zmagam się z przewlekłym stanem zapalnym zatok, obustronnymdo tej pory przyjmowałam Flictonase, następnie dwa antybiotyki, właściwie jeden po drugm - clindamycin oraz levoxa,. Poprawa była tylko czasowa (1 msc bez infekcji), a w dalszej kolejności powróciły te same objawy. W badaniu rtg stwierdzono: przyścienne zacienienia w zatokach szczękowych - mogą odpowiadać zgrubiałej śluzówce, poziomy płynów w zatokach szczękowych, poza tym zatoki przynosowe prawidłowo powietrzne. Wczoraj lekarz laryngolog wystawił skierowanie na tomograf twarzoczaszki, ale zalecił najpierw 2-3 miesiące podawać do nosa Eztom. Dopiero po wyjściu z gabinetu zastanowiło mnie, dlaczego najpierw mam podawać 2-3 miesiące kolejny steryd, a dopiero po tej kuracji udać się na TK, bardzo proszę o wyjaśnienie zasadności tych zaleceń. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Witamy, Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że była już przeprowadzana konsultacja z lekarzem laryngologiem, który wyznaczył dalsze kroki postępowania. Propozycja przyjmowania sterydu przed badaniem tomografii zatok może okazać się słuszna, aby mieć obiektywy obraz wskazanego obszaru diagnostyki.... Witamy,
Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że była już przeprowadzana konsultacja z lekarzem laryngologiem, który wyznaczył dalsze kroki postępowania.
Propozycja przyjmowania sterydu przed badaniem tomografii zatok może okazać się słuszna, aby mieć obiektywy obraz wskazanego obszaru diagnostyki.
Tylko takie badanie jest w stanie precyzyjnie wskazać na wszelkie nieprawidłowości zachodzące w obrębie zatok i wychwycić najmniejsze zmiany. Przewlekły stan zapalny zatok na pewno wymaga konkretnego leczenia, aby poprawić Pani komfort życia.
Prawdopodobną przyczyną przewlekłego stanu zapalnego mogą być polipy lub torbiele w zatokach szczękowych. Prowadzi to do zmniejszenia bądź utraty drożności zatok i braku możliwości odprowadzania zalegającej wydzieliny.
Dodatkowo można spróbować ograniczyć nabiał, który może wpływać na nadmierną produkcję wydzieliny, a także często oczyszczać nos za pomocą soli fizjologicznej.
Zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem laryngologiem zwłaszcza po wykonaniu badania obrazowego. Specjalista po dokładnej analizie wszystkich wyników, będzie mógł zdecydować o najlepszych sposobach leczenia.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok
https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-bol-zatok
https://portal.abczdrowie.pl/tomografia-komputerowa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak ocenić te wyniki badań tarczycy u 22-latki?

Wyniki badań tarczycy Mogłabym prosić o interpretacje ? TSH 2,265 µIU/ml (zakres 0,350-4,940) FT3 2,22 pg/mL (zakres 1,58-3,91) FT4 0,66 ng/dL (zakres 0,70-1,48)
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Prawidłowo, że są wykonywane kontrolne badania hormonów tarczycy. Nie wspomniała Pani jednak, czy występują pewne choroby przewlekłe wymagające stałego leczenia. Wiele preparatów bowiem może mieć wpływ na wyniki badań. Istotne jest też aktualne samopoczucie, które może być związane... Szanowna Pani,
Prawidłowo, że są wykonywane kontrolne badania hormonów tarczycy. Nie wspomniała Pani jednak, czy występują pewne choroby przewlekłe wymagające stałego leczenia. Wiele preparatów bowiem może mieć wpływ na wyniki badań. Istotne jest też aktualne samopoczucie, które może być związane z chorobami tarczycy.
Na podstawie wskazanych wyników badań, można by stwierdzić, że wszystkie parametry wystąpiły w ustalonych normach referencyjnych. Co prawda poziom TSH dla osób w Pani wieku powinien oscylować w granicach 1, jednakże obecny wynik również nie powinien stanowić powodów do obaw.
W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po przeprowadzonym wywiadzie oraz analizie dotychczasowych wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.
Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie
https://zdrowie.parenting.pl/badanie-tsh
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może oznaczać taki poziom prolaktyny i tego typu objawy?

Jestem mężczyzną 19 lat i od kilku miesięcy mam prolaktynę wybitą 2 razy ponad normę. - libido zerowe - słaba motywacja w ciągu dnia, kiedyś byłem wulkanem energii - robiłem już badanie przysadki z kontrastem jest zdrowa - testosteron mam... Jestem mężczyzną 19 lat i od kilku miesięcy mam prolaktynę wybitą 2 razy ponad normę. - libido zerowe - słaba motywacja w ciągu dnia, kiedyś byłem wulkanem energii - robiłem już badanie przysadki z kontrastem jest zdrowa - testosteron mam bardzo dobry - tarczyca też jest zdrowa - zdarzają się stany depresyjne aczkolwiek jestem świadom że to kwestia tej prolaktyny -trenuje na siłowni, nigdy nie brałem żadnych sterydów ani innych podejrzanych środków - mam wyniki wątrobowe oraz estradiol lekko ponad normę - od początku całej tej przygody towarzyszą dwie blado czerwone plamki w okolicy około ustnej, więc może ma to jakiś związek. Rodzina mi mówi że wyglądam jakoś dziwnie na twarzy. - Czuje że w moim ciele dzieje się coś niepokojącego gdyż oddawane stolce zawsze są luźne, często kiedy przychodzi wieczór, z jelit dochodzą dziwne i głośne dzwięki którym nierzadko towarzyszą gazy. 3 razy w miesiącu zdarzyło się że w kale była krew. Endykrolodzy w mojej okolicy rozkładają ręce. Napisałem tyle informacji ile mi wpadło do głowy, ale pewnie wiele też przeoczyłem.
Redakcja abcZdrowie
Witamy, Bardzo dobrze, że wykonał już Pan pewną diagnostykę w kierunku poznania przyczyny podwyższonej prolaktyny. Często trudno jest jednoznacznie ocenić źródło problemu, ale najważniejsze są występujące przy tym objawy oraz ogólne samopoczucie. W przypadku prawidłowej tomografii komputerowej głowy, wstępnie... Witamy,
Bardzo dobrze, że wykonał już Pan pewną diagnostykę w kierunku poznania przyczyny podwyższonej prolaktyny. Często trudno jest jednoznacznie ocenić źródło problemu, ale najważniejsze są występujące przy tym objawy oraz ogólne samopoczucie.
W przypadku prawidłowej tomografii komputerowej głowy, wstępnie można by wykluczyć zmiany w obrębie przysadki mózgowej. O dalszej diagnostyce powinien jednak zadecydować lekarz endokrynolog.
Do głównych objawów nadmiaru prolaktyny można zaliczyć między innymi problemy z potencją oraz powiększenie piersi. Niekiedy również mogą dochodzić zmiany skórne, czy stany depresyjne.
Zbyt wysoki poziom prolaktyny zaś może być spowodowany intensywnym stresem, problemami ze snem, a także przyjmowaniem niektórych leków.
Zalecamy Panu wizytę u lekarza endokrynologa, który po dokładnej analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna
https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty