Antybiotykoterapia po ukąszeniu przez kleszcza

Ukąsił mnie kleszcz. Po 2 tygodniach miałam wysoka gorączkę i objawy grypopodobne. Po 4 tyg od ugryzienia pojawiły sie liczne zmiany rumieniowate. Natychmiast rozpoczęłam leczenie antybiotykiem(doxycyklina 2*100 przez nie całe 4 tyg) jestem po kuracji. Ale do sedna..wyczytałam, ze u wielu ludzi ta kuracja nie pomogła i po paru miesiącach, roku, po latach maja nawrót. Ze dawka i czas leczenia jest nie wystarczająca. Nie wiem co robić. Dalej przyjmować antyb ze zwiekszona dawka?

Witam!
W ostatnim czasie borelioza stała się bardzo popularnym schorzeniem i w sieci pojawia się wiele publikacji na jej temat, które niestety sieją zamęt wśród Pacjentów. To może tłumaczyć fakt, że obawia się Pani o skuteczność zastosowanego leczenia. Jednakże decyzję o ewentualnym dalszym leczeniu powinien podjąć lekarz po dokładnym zebraniu wywiadu, zbadaniu Pani i przeanalizowaniu wyników badań. Najlepiej gdyby był to specjalista chorób zakaźnych. Nie polecam korzystania z pomocy osób, które szeroko reklamują się w internecie jako specjaliści w leczeniu boreliozy - często stosują oni metody nieuznawane w świetle aktualnych wytycznych. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w przypadku boreliozy brak jest podstaw naukowych do stosowania wielomiesięcznej antybiotykoterapii lub wielokrotnego powtarzania kuracji.