Antykoncepcja a opóźnienie okresu

Skończyłam drugie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Po pierwszym opakowaniu okres zaczął mi się drugiego dnia po jego zakończeniu. W czasie zażywania tabletek z drugiego opakowania brałam również tabletki, które mogą spowodować osłabienie skuteczności doustnej antykoncepcji. Ponad to nie przyjmowałam tabletek o jednej ustalonej godzinie (zwykle przyjmowałam tabletki o 7 rano, a czasami zdarzało mi się o 11, 10). Czy to może wpłynąć na opóźnienie się okresu, który powinien wypaść w przerwie między opakowaniami? Martwię się również o ciążę. Ze swoim partnerem zdecydowaliśmy się uprawiać stosunek przerywany (wcześniej stosowaliśmy prezerwatywy). Na wielu stronach znalazłam informacje, że w prejekulacie nie ma plemników, jeżeli po poprzednim wytrysku mężczyzna oddawał mocz. Czy to prawda? Jeśli nie, to możliwe jest to, żeby była w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Preejakulat może zawierać plemniki. Dlatego stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji.
Antybiotyk, który Pani przyjmowała osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego w czasie antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu należy stosować dodatkowe zabezpieczenia np. prezerwatywę. Jeżeli tego nie było nie można liczyć na pełne działanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek nie było większe niż 12h nie powinno to obniżyć ich skuteczności.

Powinna Pani wykluczyć ciążę przed kolejnym opakowaniem tabletek.
Pozdrawiam