Czy doszło do osłabienia doustnej antykoncepcji?

Witam, bardzo proszę o opinie odnośnie do opisanej poniżej sytuacji. Odbyłam stosunek z mężem zaraz po przyjęciu pierwszej tabletki z opakowania, zapomniałam o szóstej tabletce i przyjęłam ją ok. 13,5 godziny później niż powinnam. Bardzo proszę o odpowiedź, czy w wyniku zażycia tabletki z opóźnieniem może na tyle szybko dojść do owulacji, że plemniki pozostałe w moim organizmie po stosunku odbytym zaraz po przyjęciu tabletki będą zdolne do zapłodnienia? Wiem, że powinnam stosować teraz przez 7 dni dodatkowe zabezpieczenie i z tym jak najbardziej się zgadzam, nie wiem jak to się ma np. do takiej sytuacji, ponieważ słyszałam, że gdybym w pierwszym tygodniu brania tabletek zachorowała i musiała wziąć antybiotyk, który osłabia działanie tabletek a miałabym np.dzień wcześniej stosunek to niby nie powinnam się obawiać, bo antybiotyk nie działa w wstecz, a tylko powinnam się zabezpieczać przez okres brania antybiotyku i 7 dni później. Czy te sytuacje można porównać? Jak długo mogą żyć plemniki w przypadku, kiedy przyjmuje się tabletki? Czy powinnam się obawiać ciąży, czy raczej powinno być ok? Z góry serdecznie dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W przypadku pominięcia tabletek z pierwszego tygodnia należy przyjąć jak najszybciej zapomnianą tabletkę (nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie) a kolejne o stałej porze. Jeżeli opóźnienie jest większe niż 12h (a tak było w Pani przypadku) konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia np. prezerwatywy przez kolejne 7 dni.

Jeżeli w tygodniu poprzedzającym doszło do stosunku istnieje możliwość ciąży. Po około 2 tygodniach od stosunku należy wykonać test ciążowy. W przypadku wyniku ujemnego powtórzyć go za tydzień.

Takie postępowanie jest konieczne do zachowania antykoncepcyjnego działania tabletek. W przeciwnym razie ich działanie jest osłabione i może dojść do zapłodnienia.
Plemniki w drogach rodnych teoretycznie mogą przeżyć 72 godz. Ale nie jest wykluczone, że przetrwają nawet 7 dni.

Pozdrawiam