Czy antybiotyk przepisany przez dentystę osłabi skuteczność antykoncepcji?

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, dziś przyjęłam 12 tabletkę. Dentysta przepisał mi C*******. Ostatni stosunek odbyłam 10 dni temu. Czy jeżeli zacznę przyjmować antybiotyk od jutra to będę zabezpieczona? Wiem, że antybiotyki nie działają wstecz, ale moje wątpliwości biorą się stąd, że tabletki antykoncepcyjne jest nowością na rynku, ma zróżnicowane dawki hormonów i nie bardzo orientuję się, przy której tabletce przyjęcie antybiotyku będzie dla mnie bezpieczne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisany antybiotyk z grupy linkozamidów może obniżyć skuteczność antykoncepcji. Dlatego wskazane jest rozpoczęcie przyjmowania antybiotyku min. po 7 dniach od ostatniego stosunku, a na czas przyjmowania antybiotyku należy stosować dodatkową mechaniczną antykoncepcję.

Jeśli ostatni stosunek odbył się po 10 dniach to biorąc pod uwagę średni czas przeżycia plemników w drogach rodnych (5-7 dni) można spokojnie rozpocząć stosowanie antybiotyku.

Redakcja abcZdrowie.pl