Antykoncepcja hormonalna a depresja

Dzień dobry, od 5 lat leczę się z powodu depresji. 2 miesiące temu zaczęłam przyjmować antykoncepcję hormonalną i mój stan psychiczny znacznie się pogorszył. Czy może być to wina antykoncepcji? Mam wątpliwości, ponieważ zawsze co jakiś czas miewałam gorsze stany i musiałam zmieniać leki antydepresyjne, więc i tym razem może tak być i niekoniecznie musi mieć to coś wspólnego z pigułkami.

Witam,
antykoncepcja może pogłebiać stany depresyjne,gdyz jest to działanie odwrotne do leczenia antydepresyjnego.Zmiennośc nastrojów również nie jest procesem samoistnym,wiec istnieje mozliwośc,że Pani sytuacja życiowa dostarcza powodów takiego rozchwiania a w związku z tym korzystniej byłoby poddać ją psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Istnieje możliwość, że tabletki antykoncepcyjne nasilają stany depresyjne (u osób szczególnie wrażliwych na zmiany nastroju, ewentualne skutki uboczne w postaci obniżenia nastroju są bardziej prawdopodobne). Oczywiście, jak sama Pani zauważa, takiej zależności nie musi być, a pogorszenie samopoczucia może mieć zupełnie inne podłoże.
Myślę, że niezbędna będzie rozmowa na ten temat z ginekologiem, lekarzem prowadzącym psychiatrą, psychoterapeutą. Ginekolog ewentualnie spróbuje zmodyfikować Pani leki. Zdarza się, że organizm reaguje zupełnie inaczej na lek o nieznacznie zmienionym składzie. Jeśli to nie rozwiąże problemu, trzeba będzie dalej wspólnie z lekarzami/terapeutą poszukiwać przyczyn tak dużych zmian nastroju.