Antykoncepcja przy zespole policystycznych jajników - czy pigułki są bezpieczne?

Mam 25 lat i od 4 lat stwierdzony zespół policystycznych jajników. Stosuję dietę, zażywam doustny lek przeciwcukrzycowy, miesiączka, niestety, nadal nie występuje regularnie. PCO występuje również w rodzinie (ciocia oraz kuzynka, obie bezdzietne). Za poradą endokrynologa nie zdecydowałam się na leczenie hormonalne. Jednak od czasu rozpoczęcia współżycia zaczęłam rozważać przejście na pigułki, obawiając się stosowania jedynie prezerwatyw. Czy z taką historią choroby można zaryzykować antykoncepcję w postaci pigułek bez obaw o późniejsze zajście w ciążę?
25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W leczeniu PCO stosuje się właśnie jednofazowe tabletki antykoncepcyjne o działaniu antyandrogennym. Regulują one cykl, zmniejszają przykre objawy (trądzik, nadmierne owłosienie). Używa się ich także wtedy, gdy kobieta z PCO stara się o dziecko (oczywiście do poczęcia nie dochodzi podczas stosowania pigułek, tylko po ich odstawieniu). Proszę porozmawiać ze swoim endokrynologiem.

Pozdrawiam!