Silne kłucia w jednej piersi przy antykoncepcji hormonalnej
Witam serdecznie, moje pytanie dotyczy bólu, który wystepuję u mnie od czasu do czasu, tylko i wyłącznie, w prawej piersi. Tabletki jednofazowe biorę od ponad roku, mam 21 lat. Ból przeszywa prawą częśc piersi. Co jakiś czas badam biust, ale mam wrażenie, że piersi są zawsze nabrzmiałe i gruczoły jakby nie zmieniają kształtu wewnątrz. Mam wrażenie, że żadnych guzków/stwardnień nie ma. Czy przy antykoncepcji to normalne, czy winnam udać się do lekarza na usg? Kłuje mnie i czasami jakby rwało (faktycznie często jest to przed zrobieniem tygodniowej przerwy od tabletek). Druga kwestia dotyczy tego, czy jeśli występuje krwawienie z odstawienia i test ok. 12 dni po stosunku ( w czasie tygodnia przerwy trwania 'okresu') okazał się negatywny, to nie ma się co martwić, tym bardziej, że tabletki przyjmowano wedle zalecen i zgodnie z instrukcją? I czy normalne załatwienie się po wzięciu tabletki - normalne wypróżnienie, żadna bieunka itd., nie obniża skuteczności, czy tabletka się przyjmuje? Pozdrawiam gorąco i pięknie dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam!
Pobolewania piersi mogą być wynikiem stosowania pigułek antykoncepcyjnych, jednak jeśli czuje się Pani zaniepokojona, to warto poprosić lekarza o zbadanie piersi (może to być także lekarz internista lub lekarz rodzinny) i ewentualne skierowanie na badanie USG (zwłaszcza, jeśli w rodzinie występowały nowotwory, np. piersi, jelita grubego).
Jeśli wystąpiło krwawienie z odstawienia, test ciążowy był negatywny, a pigułki zażywano zgodnie z instrukcją, to ryzyko ciąży jest bardzo małe (mniej niż 1%).
Skuteczność pigułek może obniżać ciężka biegunka, np. trwająca powyżej 24 godzin.
Pozdrawiam!