Badania diagnostyczne w kierunku reumatyzmu

Witam jakie badania lub prześwietlenia trzeba wykonać aby wykluczyć reumatyzm i jakie są główne objawy tej choroby w organizmie proszę o odpowiedz

Lek. Tomasz Budlewski

Trzeba wykonać dokładne badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć oraz zalecić odpowiednie badania. Proszę udać się do lekarza rodzinnego.

Aleksander Ropielewski

Rozumiem, że pyta Pan o reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Objawy to symetryczny ból i obrzęk stawów rąk i stóp, rzadziej kolanowych barkowych lub innych. Ponadto sztywność poranna, stan podgorączkowy, ból mięśni, zmęczenie, brak łaknienia, utrata masy ciała. Z badań sugeruję wykonać: OB, morfologię krwi z obrazem odsetkowym, proteinogram osocza, ALT i AST w surowicy, CRP, czynnik reumatoidalny w klasie IgM, przeciwciała anty-CCP, przeciwciała przeciwjądrowe, stężenie kwasu moczowego, kreatyniny i elektrolitów w surowicy, badanie ogólne moczu, ew. badanie płynu stawowego oraz RTG zajętych stawów.