Badania hormonalne - kiedy powinnam je wykonać i ile trwa faza lutealna?

Witam. Przeszłam 2 wczesne poronienia (6 i 9 tydzień). Chciałabym zrobić sobie badania fazy lutealnej. Niestety lekarz nie poradził mi dokładnie jakie, twierdząc: "proszę zrobić progesteron". Wiem, że wynik jest zależny od dnia cyklu. Znalazłam informacje, że powinnam zrobić: progesteron, prolaktynę i estradiol w 20-22 dniu cyklu, ale też, że badania te powinnam wykonać 7 dni po owulacji. Problem w tym, że mam długi 31-dniowy cykl, owulacja w 19 dniu cyklu. Moje pytanie: czy badania te mam wykonać w 20-22 dniu cyklu czy 7 dni po owulacji (czyli ok. 26 dnia cyklu)? Kolejne pytanie: 19 dnia cyklu mam owulację, okres dostaję 31 dnia cyklu, czyl faza lutealna ma 11-12 dni, czy to nie za krótko? Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Ostatnie badania wykazały, że faza lutealna jest osobniczo zmienna, a nie tak jak do tej pory było mówione - 14-dniowa. Obecnie przyjmuje się, że prawidłowo może trwać 12-16 dni, choć niektóre źródła uznają nawet 10-dniową długość jej trwania.
Przy tak długich miesiączkach powinna Pani wykonać badania w 7 dniu po owulacji (jak rozumiem prowadzi Pani metodę objawowo-termiczną).
Być może wskazane będzie wykonanie dodatkowych badań w kierunku zespołu antyfosfolipidowego.
Pozdrawiam.