Badania hormonalne wykonane z powodu problemów skórnych

Szanowna Pani Doktor/Panie Doktorze w związku z problemami skórnymi (trądzik) wykonałam badania hormonalne pod kątem PCOS, stosunek LH/FSH prawidłowy, DHEA-S prawidłowy, testosteron górna granica normy (7,80 pg/mL)/4 dzien cyklu/, mam długie ale raczej regularne cykle(wahania do ok 5 dni).Co oprócz PCOS może byc przyczyną takiego wysokiego testosteronu ? czy powinnam brac leki (wczesniej brałam Diane 35 z dobrym skutkiem)? czy należy powtórzyc badanie testosteronu w innym dniu cyklu ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.U zdrowej młodej kobiety, która może pochwalić się prawidłową gospodarką hormonalną, poziom testosteronu jest mniej więcej stały. W trakcie cyklu miesiączkowego zmienia się naprawdę nieznacznie - wzrasta odrobinę w okresie okołoowulacyjnym. Natomiast warto wiedzieć, że kiedy w naszym organizmie zachodzą większe zmiany, poziom testosteronu też się zmienia. Oto najistotniejsze czynniki, które mają na to wpływ:

wiek. U młodych kobiet ilość testosteronu stanowi około 10 proc. ilości tego hormonu u mężczyzn w tym samym wieku. Z biegiem lat poziom testosteronu u pań wzrasta, zaś u panów obniża się. W efekcie w okresie menopauzy możemy mieć go więcej niż nasi koledzy rówieśnicy. Potem jednak (u kobiet po 60. roku życia) testosteron znów spada;
wzrost lub spadek masy ciała. Kobiety otyłe mogą (ale nie muszą) mieć nieznacznie wyższy poziom testosteronu. Co ciekawe utrata nadliczbowych kilogramów pozwala osiągnąć odpowiednią ilość tego hormonu;
ciąża. O ile nadmiar testosteronu utrudnia zajście w ciążę (m.in. dlatego, że może powodować brak owulacji), o tyle w ciąży jego nieznacznie podwyższony poziom już nie budzi niepokoju. Zwłaszcza jeśli kobieta spodziewa się męskiego potomka (testosteron jest ważny dla prawidłowego rozwoju, zwłaszcza cech płciowych). Niedobór hormonu może też powodować takie wady rozwojowe jak np. spodziectwo czy obojnactwo. Ale uwaga! Bardzo wysoki poziom też nie jest dobry (niektóre badania wskazują m.in. na podwyższone ryzyko wystąpienia autyzmu), dlatego ciężarna, u której stwierdzono nadmiar testosteronu, powinna być pod stałą opieką specjalisty.