Badania na wykluczenie lub potwierdzenie szkarlatyny u 13-latka

Witam. U mojego 13 letniego syna tydzień temu pojawiła się wysypka na brzuchu,plecach ,nogach i rękach. Lekarz stwierdził że coś go uczuliło.Po pięciu dniach zaczęła łuszczyć mu się skóra na palcach u rąk .Po kolejnych dwóch dniach język cały czerwony.Nie miał gorączki i nie bolało go gardło czy to może być szkarlatyna.Jakie badania mogę wykonać by potwierdzić bądź wykluczyć chorobę?

Witam.

W diagnostyce szkarlatyny pomocne mogą być badania:

- ASO - dodatni (miano powyżej 1:200),
- posiew wymazu z gardła (wyhodowanie paciorkowca potwierdza szkarlatynę),
- morfologia krwi (w pierwszym okresie choroby przewaga neutrofili a po upływie tygodnia także eozynofilia),
- OB (podwyższone w ostrym okresie choroby ale mało specyficzne),
- szybkie testy szkiełkowe. Stosuje się je w celu szybkiej diagnostyki ale w 1/3 przypadków mogą dawać wyniki fałszywie ujemne.

Pani opis przebiegu choroby u syna nie wskazuje na szkarlatynę czy też typowy przebieg szkarlatyny.