Badania w kierunku nietolerancji pokarmowej u 22-latki

Witam Chcę zrobić badania na nietolerancję pokarmową. Kompletnie nie wiem jak się za to zabrać. Z tego co się orientowałam w moim mieście nikt nie oferuje takich badań. Wystarczy pójść do dietetyka?

Dobranie postępowania diagnostycznego zależy od tego co właściwie chce Pani zbadać. Diagnostyka nietolerancji laktozy, fruktozy czy histaminy (to są główne medycznie uznane nietolerancje pokarmowe) powinna być wykonana po konsultacji z lekarzem w odpowiednim laboratorium diagnostycznym. Z kolei popularne badania na nietolerancje pokarmowe inaczej nazywane alergiami IgG zależnymi lub alergiami III typu oferuje wiele gabinetów dietetycznych lub specjalistycznych firm. Wato jednak wiedzieć, że wartość merytoryczna i medyczna tych badań jest bardzo ograniczona - środowisko naukowe i medyczne podważa bowiem ich skuteczność diagnostyczną (za to dietetycy chętnie je wykonują inkasując znaczące prowizje). Zanim więc zdecyduje się na wydanie niebanalnej kwoty jaka jest wymagana do wykonania tych badań warto na poważnie rozważyć czy naprawdę są one Pani potrzebne i czy jest Pani do nich przekonana (radziłabym skonsultować to z zaufanym lekarzem, najlepiej alergologiem).