Badanie alkomatem a niespożycie alkoholu

Moj brat zostal zatrzymany i badany alkomatem.Wykazalo 0.40 ,a on nie pil alkoholu.Od czego moze byc taki poziom??Nie uzywal syropow z alkoholem oraz nie jadl czekoladek z likierem

Magdalena Mroczek

Wyniki badania alkomatem podręcznym lub przesiewowym mogą zostać zafałszowane np. przez spożycie posiłku lub wypalenie papierosa do 20 min przed pomiarem, stan baterii, odbijanie się, czkawkę, chrząknięcia. Tylko wyniki badania alkomatami stacjonarnymi stanowią wiarygodny dowód w postępowaniu karnym pod warunkiem przeprowadzenia dwóch badań, których wyniki są do siebie zbliżone.

Magdalena StusiĹska

Taki poziom alkoholu może pojawić się w wydychanym powietrzu po przyjęciu leków z inhalatora- nitratów lub leków na astmę. Należy wtedy powtórzyć pomiar po około 10 minutach.

Witam. Rzadko, niemniej jednak jest możliwym nieprawidłowy wynik badania alkomatem. W takiej sytuacji należy wykonać badanie krwi