Badanie cytologiczne u 20-latki

Witam ! Pierwszy raz byłam u ginekolog kilka dni temu a mam 20 lat i zdziwiło, mnie, że mnie ginekolog badała przez pochwę a także zrobiła mi cytologię a ja w ogóle nie współżyłam . I mam takie pytanie dlaczego ginekolog wykonała mi cytologię za wcześniej bo się dowiedziałam, że podobno cytologię się robi jak się współżyło oraz od 25 roku życia. Czy mogła mi zrobić dlatego, że powiedziałam , że mam długi okres np. ostatnio miałam miesiączkę przez 12 dni i to były obfite i były plamki ciemne.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! To, że jeszcze Pani nie współżyła nie wyklucza możliwości wykonania cytologii. Nie ma powodów do niepokoju. Naprawdę lepiej wykonywać cytologię w młodym wieku częściej niż za rzadko.