Badanie cytologiczne u 29-latki

Jak często należy wykonywać cytologię i jak sie do tego badania przygotować? Czy nie jest to badanie szkodliwe?

Witam,
podstawowe badanie cytologiczne powinno być wykonywane raz na 3 lata u każdej kobiety powyżej 25 roku życia.
Cytologię najlepiej wykonać pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu.
Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne powinna je przeprowadzać.
W przypadku wyniku nieprawidłowego, zakażenia wirusem HIV badanie powinno być wykonywane co roku.

Co do przygotowania się do badania: najlepiej, aby kobieta 48 godzin przed badaniem nie współżyła i nie wykonywała irygacji pochwy. Jeśli zaś przyjmuje preparaty dopochwowe, najlepiej przeprowadzić badanie 3 - 4 dni po skończeniu ich przyjmowania.

Nie jest to badanie szkodliwe, wykonuje się podczas standardowego badania we wziernikach w gabinecie ginekologicznym.

Pozdrawiam