Badanie dopplerowskie - czy można je wykonać w ciąży?

Witam, jestem w 20 tygodniu ciąży, chciałam się dowiedzieć, czy można wykonać badanie dopplerowskie w ciąży? Dziekuję

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam i gratuluję młodej mamie! Jeśli chodzi o badanie usg doppler w ciąży można wykonać je, o ile istnieją ku temu istotne wskazania lekarskie. Jeżeli badanie ma służyć kontroli przebiegu ciąży tj. wykluczeniu potencjalnej np. wady serca płodu - jest to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ wynik tego badania może być bardzo ważny dla zdrowia dziecka. Jeżeli natomiast badanie to nie dotyczy bezpośrednio ciąży lub nie wymaga tego stan zdrowia ciężarnej matki i można je odłożyć na okres po porodzie, to należy poczekać. O potrzebie takiego badania zawsze decyduje lekarz, po wnikliwym zbadaniu pacjentki. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.