Badanie dopplerowskie żył - czy warto je wykonać w ciąży?

Jestem w 17 tygodniu ciąży i już uwidoczniły mi się pajączki i żylaki na nogach. W tej chwili nie jest ich dużo, ale jest to moja druga ciąża, w pierwszej miałam widoczne tylko dwie żyłki, które pozostawiły po sobie popękane naczynka i pojawiły się późno, bo w 8 miesiącu ciąży. Jestem obciążona genetycznie, bo moja mama ma żylaki. Moje pytanie jest następujące: czy warto zrobić teraz badania dopplerowskie żył na nogach? Co mi da w tej chwili to badanie? Czy mogę sobie jakoś pomóc, smarować maścią itp., aby choć trochę zmniejszyć ich powstawanie, bo boję się co to będzie za 4 miesiące...?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Pojawianie się żylaków, czy tzw. pajączków na nogach to dość częsty problem wśród kobiet ciężarnych. Niestety, tak jak i nasilają się one wraz z rozrastającą się w kolejnych miesiącach ciężarną macicą, tak i każda kolejna ciąża powoduje zwykle pogorszenie się stanu naczyń.
Badanie dopplerowskie żył jest zwykle wskazane przed planowanym podjęciem leczenia zabiegowego żylaków: skleroterapii lub interwencji chirurgicznej. Badanie takie pozwala na ocenę wydolności zastawek żylnych. Zaleca się je tym kobietom, które przed planowaną ciążą chcą podjąć się leczenia żylaków, tak aby stan ich naczyń w czasie ciąży nie doprowadził do rozwinięcia się nasilonych zmian w naczyniach. Należy jednak pamiętać, że leczenie żylaków czy pajączków naczyniowych wdraża się po porodzie, a nigdy w czasie ciąży. Wydaje się więc, że jeśli nie ma do wykonania tego badania innych poważnych wskazań medycznych, niewiele wniesie ono do proponowanego postępowania.
W czasie ciąży metod z wyboru w zapobieganiu rozwojowi opisanych zmian polega bowiem na leczeniu kompresyjnym. Dostępne są specjalistyczne podkolanówki czy rajstopy przeciwżylakowe dobierane indywidualnie dla pacjentki. Ważne jest również, jak kobieta troszczy się o swoje nogi w czasie ciąży. Podstawą jest utrzymywanie dobrego krążenia w kończynach dolnych. Siedząc nie należy więc krzyżować nóg. Podczas odpoczynku można ustawiać kończyny dolne wyżej w stosunku do reszty ciała, aby ułatwiać odpływ krwi. Zaleca się unikanie długiego stania, a kiedy jest to konieczne, należy przenosić ciężar z ciała z nogi na nogę. Kiedy zmuszona jest Pani długo siedzieć, warto co pewien czas choć na chwilę wstać i zrobić kilka kroków, aby uruchomić krew w żyłach. Odpowiednia dieta, szczególnie bogata w witaminę C, jest również kluczowa dla dobrego stanu naczyń. Wybór maści czy kremów najlepiej skonsultować z lekarzem. Wiele z dostępnych preparatów ma bowiem jedynie kosmetyczne działanie maskujące.
Zmiany w naczyniach zmniejszają się znacznie po upływie 3-4 tygodni od porodu. Ważne, aby leczenie uciskowe kontynuować również przez pewien czas po porodzie. Kiedy lekarz zaleci, należy rozpocząć też aktywność fizyczną.