Badanie usg jajników

Mam prośbę, proszę o interpretację badania usg jajników. 2 lata temu miałam operację z potwierdzaniem komórek rakowych. Z dobrym wynikiem końcowym, bez przerzutów. Jednak markery CA125 nie spadają, teraz jest to 22. Między czasie zachorowałam na gruźlice, którą obecnie leczę. Po kontrolnym pobraniu u onkologa cytologii, wynik III stopnia. Przez 2 tygodnie przyjmowanie globulek i znowu pobranie wyniku. Od 4 lat przekwitłam, brałam tabletki na wywołanie (mam 44 lata). Mój wynik usg to:macica w tyłozgięciu, przekrój 42.8 echo endometrium szer.13.6.hyperechogeniczne. Jajnik lewy 18x31, prawy 15x30. Co może oznaczać ten opis? Bardzo się denerwuję, proszę o odpowiedź. Dziękuję, Iwona

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W Pani badaniu usg narządu rodnego zwraca uwagę szerokość endometrium, która jak na kobietę po okresie menopauzy (dość wczesnej) zbyt szerokie. W związku z tym proponuję skonsultowanie wyniku z lekarzem zlecającym badanie w celu rozważenia diagnostyki inwazyjnej, tzn. badania wyskrobin z jamy macicy. Sam przerost endometrium nie jest stanem rakowym!, ale należy określić charaktery rozrostu endometrium - czy są cechy dysplastyczne.

Marker CA 125 w wartości 22 nie jest niepokojącym wynikiem, ponieważ takie niewielkie podwyższenie może występować np. w procesach zapalnych. Ważne jest by marker z tej wartości nie narastał. Oczywiście cytologię należy powtórzyć po leczeniu przeciwzapalnym i w zależności od wyniku lekarz zaplanuje dalsze postępowanie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!