Bardzo wysoki poziom estradiolu

Witam, mam 47 lat, jestem osobą szczupłą, ważę 53kg i mam 162cm. Dwukrotnie rodziłam. Od trzech tygodni mam plamienia. Zrobiłam badania: immonochemia: TSH 3,27 FT3 2,58 FT4 1,07 Estradiol 1091,0 Progesteron 1,0. w trakcie badania ginekologicznego i USG macicy i jajników okazało się że jest duża 1,7 szerokości w macicy warstwa, o ile dobrze pamiętam śluzówki i nie pęknięty pęcherzyk w jajnikach. O wynikach hormonów nie poinformowałam jeszcze ginekologa, bo wizyta była przed wynikami badań. Na co może jednak wskazywać tak wysoki poziom estradiolu i jakie są niebezpieczeństwa z tym związane. Dziękuję. Eka

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

aby prawidłowo zinterpretować wyniki badań musiałabym poznać więcej szczegółow na Pani temat. Istotne jest przede wszystkim to, jak ostatnio przebiegało miesiączkowanie u Pani - tzn. przede wszystkim kiedy była ostatnia miesiączka, czy miesiączkuje Pani jeszcze regularnie, czy też nieregularnie, czy wcześniej były problemy z nieregularnymi krwawieniami, czy plamienia zdarzały się wcześniej oraz czy zażywała Pani jakiekolwiek leki hormonalne.

Istotne jest także to w jakich jednostkach podano wynik z laboratorium. Jeżeli podano w pmol/l może się okazać, że wynik wcale nie przekracza normy. Wysoki poziom estradiolu cechuje moment owulacji oraz fazę tzw. lutealną czyli drugą połowę cyklu. Wskazywałby na to także niski poziom progesteronu.

Przyczyny podwyższonego poziomu estradiolu to choroby wątroby, zażywanie leków hormonalnych, nowotwory jajnika lub nadnerczy.

Powinna Pani skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem i przedstawić mu wyniki badań.

Pozdrawiam serdecznie.