Bezsenność u dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym po operacji osteotomii

Witam! Mój 15-letni syn, chory na MPD, 22 maja 2013 miał operację osteotomii kostnej kończyn dolnych. Od tego czasu ma na całych nogach, początkowo przez 3 tygodnie, opatrunki gipsowe, a po zdjęciu szwów do 2 lipca gipsy również na całych nogach. Otrzymuje zastrzyki w brzuch. Po operacji po tygodniu pojawiło się wzmożone napięcia mięśniowe nóg. Jest ono tak duże, że dziecko śpi ok. 15 minut jednorazowo. Nie może wcale spać dłużej, bo budzi się z krzykiem spiętych nóg. Od trzech tygodni utrzymuje się podwyższone ciśnienie i tętno w granicach: 170/110, t. 130. Ziołowe leki nasenne nie pomagają. Otrzymuje również Ketonal 50. Pediatra na nadciśnienie przepisał Amlozek 5 mg raz dziennie i nie pomaga. Leki obniżające wzmożone napięcie wywołują u niego lęki i omamy, histeryczny płacz. Czy to nadciśnienie może być spowodowane brakiem snu głębokiego? Co można podać, aby dziecko w końcu wyspało się? Zaznaczam, że przed operacją dziecko miało prawidłowe wskazania ciśnienia i tętna. Spało spokojnie i ok. 8 godzin nocą. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Panią serdecznie! Nadciśnienie tętnicze nie jest chorobą, której diagnostyka może być trudna i prowadzić do jednoznacznej przyczyny. W większości przypadków mamy do czynienia z pierwotną postacią nadciśnienia, czyli taką, które nie jest spowodowane innymi chorobami. Nadciśnienie tętnicze wtórne najczęściej jest wynikiem chorób nerek lub zaburzeń hormonalnych. Choroba ta może również ujawniać się w wyniku stresu lub przyjmowania niektórych leków, natomiast nie jest klasyfikowana jako typowy objaw mózgowego porażenia dziecięcego. Fakt, że u Pani syna podwyższone wartości ciśnienia zostały odnotowane po operacji nie musi świadczyć o wpływie zabiegu na patogenezę tego schorzenia (nawet jeśli wcześniej wartości ciśnienia mieściły się w granicach normy) czy też wynikać z problemów ze snem. Oczywiście nie jest to wykluczone, natomiast związek opisanych dolegliwości z leczeniem choroby podstawowej i osteotomii powinien potwierdzić specjalista chorób dziecięcych po bezpośrednim zbadaniu pacjenta. Proszę udać się na konsultację do pediatry, który podejmie decyzję o ewentualnej modyfikacji leczenia. W razie niezadowalających wartości ciśnienia tętniczego lekarz odpowiednio zmodyfikuje dawkę lęku lub dołączy kolejny oraz rozpatrzy możliwość leczenia uporczywej bezsenności.