Biegunka a antykoncepcja doustna. Co z ochroną?

Witam, wczoraj przyjęłam 13. tabletkę z opakowania około godz 19. Po ok. 2,5 godz. dostałam mocnej biegunki. Dzień wcześniej współżyłam bez dodatkowego zabezpieczenia. Doszło do wytrysku, po czym znowu współżyłam, po tym jak z penisa nie została starta cała sperma (został wydarty chusteczką). Czy istnieje możliwość zapłodnienia, jeśli po biegunce nie przyjęłam od razu kolejnej tabletki, tylko zachowałam swój normalny system przyjmowania tabletek, czyli o 19 przez kolejne dni? Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyjmuje się, że w przypadku wystąpienia wymiotów lub ostrej biegunki w przeciągi 3-4 godzin od zażycia tabletki, wskazane jest przyjęcie dodatkowej z zapasowego blistra. Jeżeli nie postąpiłaś według tego schematu istnieje prawdopodobieństwo obniżenia skuteczności antykoncepcji. W obecnej sytuacji możesz kontynuować obecny blister, ale warto za 14 dni wykonać kontrolnie test ciążowy. Czas jaki upłynął u ciebie między przyjęciem tabletki a biegunką powinien być raczej wystarczający do wchłonięcia leku, ale tej pewności nigdy nie mamy. Zważywszy na stosunek, który miał miejsce w okolicach problematycznej tabletki, zawsze warto wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam