Biegunki i stan po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Witam jestem pół roku po usunięciu pęcherzyka żółciowego,od miesiąca męczą mnie biegunki ,jestem po usg i badaniach krwi wszystko jest ok,więc czemu mam te biegunki ,nie jestem pewna ale mam wrażenie że być może mój organizm nie toleruje chleba pszennego czy po chlebie mogą występować biegunki?jakie badanie jeszcze musiałabym zrobić aby dojść do siebie bo ja jestem tym wszystkim już wykończona ,lekarze niczego się nie dopatrują

Witam,

Biegunka polega na częstszym wydalaniu stolca o płynnej konsystencji może być spowodowana przez różne czynniki, np. podczas zatruć pokarmowych.
Biegunka może być spowodowana nadmierną ilością kofeiny (kawy) w diecie, które działają stymulującą na motorykę jelit. To samo dotyczy nadmiernej ilości cukrów i słodkich napojów.
Także zmiana nawyków żywieniowych może rozwiązać problem.
Biegunka jest również związana z schorzeniami wątroby lub pęcherzyka żółciowego lub właśnie z zaburzeniem wchłaniania składników odżywczych powodowanych przez celiakię.
Biegunka taka nazwana jest biegunką tłuszczową i polega na problemem z wchłanianiem i trawieniem tłuszczów. Można to zdiagnozować za pomocą badania zawartości tłuszczu w kale lub wykonania badań serologicznych z krwi:
1. przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
2. transglutaminazie tkankowej (tTG)
3. deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF)

Powinna Pani ograniczyć ilość tłuszczu w diecie i sprawdzić, jak zareaguje organizm. Być może zbyt duża ilość tego składnika w diecie powoduje problem z biegunką.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl