Ból brzucha podczas chodzenia a zespół bólowy miednicy mniejszej

Od kilku lat mam powracające bóle z prawej strony brzucha. Miałam robione USG brzucha i USG dopochwowe. Wszystko jest w porządku, ale nadal boli. Ból nie był nigdy silny, ale uciążliwy, najgorzej jest gdy chodzę, jak leżę, stoję albo siedzę nic mnie nie boli. Od kilku dni boli dość mocno gdy mam pełen pęcherz i się poruszam, gdy oddaję mocz czuję nasilający się ból w dole brzuch a po chwili wszystko przechodzi. Jakie badania mogę zrobić?

Witam! Opisywane dolegliwości mogą sugerować tzw. zespół bólowy miednicy mniejszej. Objawy mogą mieć kilka przyczyn, mogą to być m.in. zrosty po zapaleniach lub operacjach oraz przewlekłe zakażenia. Oprócz przyczyn somatycznych dość częstą przyczyn przewlekłego zespołu bólowego miednicy mniejszej może być także depresja, która może przybierać postać maski somatycznej. Aby ustalić najbardziej prawdopodobną przyczynę dolegliwości konieczne jest uzupełnienie wywiadu chorobowego o przebyte zapalenia w obrębie brzucha i narządów rodnych, ciąże i porody, oprócz tego konieczne jest również dokładne badanie fizykalne. Wśród badań, które warto wykonać znajdą się: morfologia krwi, OB, CRP, badanie ogólne moczu (a w razie potrzeby także posiew), AspAT, AlaT, bilirubina, mocznik, kreatynina, kolonoskopia. W wykonanych USG jamy brzusznej oraz USG przezpochwowym nie stwierdzono nieprawidłowości, a więc nie ma konieczności powtarzania tych badań. Proponuję skonsultować problem z chirurgiem ogólnym w celu zbadania Pani oraz uzupełnienia diagnostyki. Jeśli nie zostaną stwierdzone żadne nieprawidłowości pomimo wykonania proponowanych badań to warto zgłosić się do psychiatry w celu zweryfikowania przyczyny psychogennej (zaburzeń depresyjnych). Pozdrawiam serdecznie!