Ból brzucha, problemy z pamięcią i bóle w klatce piersiowej

Mam 17 lat i fizycznie jestem zdrowa, wiem ponieważ przez ostatni rok miałam robione masę badań w tym rezonans itp. Mam spore problemy z koncentracją i pamięcią. Do tego też odczuwam co jakiś czas mocne bóle w klatce piersiowej. Takiego rodzaju kłucie, z nerwów usilnie boli mnie brzuch. Z reguły jestem odporna na ból, lecz to trwa już koło roku i zaczyna być męczące. Całkiem niedawno miałam dużą depresję. Spotykałam się z dwoma psychologami i z psychiatrą, lecz jednak żaden mi nie pomógł. Po jakimś czasie dzięki wsparciu przyjaciół stanęłam na nogi. Aczkolwiek powyższe objawy są nadal i chciałabym się dowiedzieć jak je zmniejszyć bądź w zupełności je wyleczyć. Przy czym mam nadzieję, że nie dostane porady „idź do lekarza, do specjalisty, psychologa” bo będzie to tylko strata czasu i moich pieniędzy. Jak już wyżej wspomniałam u takowych byłam i pomocy nie otrzymałam. A ponoć przynajmniej jedno z nich miało bardzo dobrą reputację w mieście. Dlatego proszę o jakąś radę / wskazówkę. Z góry dziękuję z uwagę.

Witam! Objawy mają prawdopodobnie charakter lękowy. Zaburzenia lękowe leczy się za pomocą psychoterapii oraz leczenia psychiatrycznego. Pisze Pani, że specjaliści nie pomogli i oczekuje konkretnej, cudownej rady, która rozwiąże problemy. Przykro mi, takiej rady nie ma. Przy problemach psychicznych powrót do równowagi nie następuje zwykle z dnia na dzień. Potrzeba czasu, odpowiedniej pomocy oraz zaangażowania i cierpliwości, by można było osiągnąć oczekiwane efekty. Wiele zależy od Pani. Pisze Pani, że była u psychiatry i dwóch psychologów, a oni nie pomogli.

Nie napisała Pani natomiast, jakiego rodzaju to była pomoc oraz jak długo Pani z niej korzystała. Jeśli korzystała Pani z pomocy psychologa, ale nie brała udziału w psychoterapii, to owszem efektów trwałej poprawy mogła Pani nie osiągnąć. Psychoterapia pozwala przepracować problemy, wyrazić emocje oraz dotrzeć do przyczyny zaburzeń i rozwiązać je. Jest to jednak proces, w zależności od nurtu terapeutycznego, długo lub stosunkowo krótkotrwały (w terapii psychodynamicznej to czas nawet do kilku lat regularnych spotkań, w terapiach krótkoterminowych - poznawczej, skoncentrowanej na rozwiązaniu - od kilku do kilkunastu tygodni). Dlatego zachęcam do zdobycia informacji na temat różnych nurtów terapeutycznych i wybrania odpowiedniego dla Pani potrzeb.

Proszę też pamiętać, że każdy człowiek jest indywidualnością i dlatego sama terapia jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Korzystać z pomocy psychoterapeuty, podobnie jak psychiatry i psychologa, może Pani bezpłatnie w poradniach państwowych, w ramach ubezpieczenia NFZ. Jeśli natomiast nie chce Pani korzystać z konwencjonalnych sposobów leczenia, to polecam uprawianie sportu, jogę, tai chi, taniec, itp. Pozwalają zmniejszyć napięcie fizyczne, a tym samym poprawić nastrój. Niestety te metody nie wpływają na rozwiązywanie psychicznych problemów.

Dodatkowo warto sięgnąć po techniki relaksacyjne, aromaterapię oraz muzykoterapię. Źródła inspiracji do pracy nad swoimi problemami może Pani poszukać w poradnikach psychologicznych, np. "Wizualizacja zmiany" P. Fanning (zamieszczone są w nim przykłady ćwiczeń relaksacyjnych, wizualizacji, afirmacji oraz pogłębiania wiedzy na swój temat). Pozdrawiam