Ból brzucha w 32 tygodniu ciąży

jestem w 32 tc. od jakiegoś czasu odczuwam rozpierający ból po prawej stronie brzucha, pod żebrami. Mam wrażenie jakby miał mi pęknąć brzuch w tym miejscu. Ból nasila się po wysiłku. Przy pierwszej ciąży miałam podobnie, ale ból nie był tak silny. Poza tym zauważyłam, że jak napinam mięśnie brzucha to pojawia się jakby wybrzuszenie na środku brzucha w górnej części. Zastanawia mnie czy to nie początki przepukliny

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jak rozumiem z opisu, ból dotyczy skóry (rozrywający, nieprzyjemny, często towarzyszy mu swędzenie). Przy szybko zwiększającym się obwodzie brzucha w końcowym etapie ciąży jest to objaw niebudzący niepokoju. Dochodzi bowiem do rozciągania skóry i tkanki podskórnej, w której znajdują się zakończenia nerwowe. Są one podrażniane i stąd objawy. Jeśli ból natomiast lokalizuje się głębiej, jakby wewnątrz brzucha, to powinien on zostać skonsultowany z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wybrzuszenie faktycznie może oznaczać pojawienie się przepukliny - w ciąży bardzo często dochodzi do rozejścia się mięśni prostych brzucha - przepuklina pojawia się w kresie białej w linii pośrodkowej ciała. Można do tego doprowadzić jeśli w ciąży z pozycji leżącej wstaje się na wznak, a nie przez bok, podpierając się rękoma oraz podczas wykonywania brzuszków na plecach. Po porodzie i okresie połogu bardzo często samymi odpowiednimi ćwiczeniami udaje się skorygować tą przypadłość. Jeśli natomiast przepuklina będzie zbyt duża i nie dojdzie do jej zaniku, wskazane będzie leczenie operacyjne.