Ból brzucha w 38 tygodniu ciąży

Dzień Dobry. Mam pytanie jestem w 38 tyg ciąży i często odczuwam ból w podbrzuszu dość mocne jak i w macicy. Jestem świadoma tego ze mój organizm przygotowuje się do porodu. Niestety jestem panikarą i nie wiem czy teraz powinnam się tym niepokoić. Czy to zbagatelizować

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W 9 miesiącu ciąży skurcze stają się bardziej bolesne, dłuższe i zdecydowanie częstsze. Ma to związek ze zbliżającą się datą porodu. Nie można jednak wykluczyć występowania nieprawidłowości (np. odklejenie się łożyska). W razie wątpliwości proszę udać się na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę.