Co oznacza to plamienie w 38 tygodniu ciąży?

Witam. Jestem w 38 5 tygodniu ciąży. Od około 4-5 dni mam plamienia (dosyć gęsty śluz) zabarwiony na lekko różowo, dzisiaj z kolei jest on brązowy. Od wczoraj mam bóle w podbrzuszu takie na miesiączkę. Są one bolesne. Bólom towarzyszą co jakiś czas skurcze trochę bolesne. Czy jest to powód do niepokoju? Czy jest to oznaka nadchodzącego porodu? Kiedy mogę się go spodziewać? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nigdy nie wiadomo, kiedy nastąpi poród, jednakże aktualnie jest Pani na takim etapie ciąży, że w każdej chwili jest to możliwe. Ciąża jest bowiem donoszona.

Plamienie pod koniec ciąży zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. To fizjologiczne zjawisko, które można traktować jako zwiastun zbliżającego się porodu. Brązowej wydzielinie z pochwy mogą towarzyszyć skurcze oraz skracanie się szyjki. W ten sposób macica przygotowuje się do wydania na świat dziecka. Warto je jednak skonsultować z ginekologiem.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące Panią objawy, proszę niezwłocznie kontaktować się z lekarzem bądź udać się na ginekologiczną izbę przyjęć. Życzymy powodzenia!

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-w-38-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-w-dole-brzucha-w-39-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-plamienia-w-39-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.