Co oznacza opadnięty brzuch w ciąży?

Witam. Jestem w 33 tygodniu ciazy ( dokladnie 33tydzien i 4 dni ). Dzisiaj rano zauważyłam że opadł mi brzuch. Czuje sie dobrze, nie nam skurczy. Jest to moja pierwsza ciaza. Vzy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obniżenie się brzucha, któremu często towarzyszy ustąpienie dolegliwości ciążowych, zwłaszcza związanych z utrudnionym oddychaniem, ma miejsce zazwyczaj kilka tygodni przed rozwiązaniem. Jest to znak, że macica przygotowują się do porodu, a dziecko zaczyna zmieniać pozycję na docelową, ułatwiającą przejście przez kanał rodny (ma to miejsce między 32. a 36. tygodniem ciąży, kiedy dziecko obraca się główką w dół). Jeżeli więc dotychczas dziecko nie zmieniło położenia, to prawdopodobnie stało się to właśnie teraz – stąd obniżenie brzucha. Temu towarzyszy niekiedy także obniżenie dna macicy (ok. 36.-37. tygodnia ciąży). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

Proszę zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się dolegliwości zwiastujące rychły poród – jeśli nie, to prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw, choć warto skonsultować się z ginekologiem, ponieważ niekiedy skracanie i rozwieranie szyjki macicy przebiega bezboleśnie, co może być mylące dla przyszłej mamy. Zachęcam także do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadczy-obnizenie-sie-brzucha-w-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obnizenie-brzucha-i-rozwarcie-szyjki-macicy-w-34-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.