Ból brzucha w lewej dolnej części

Dzień dobry. Nazywam sie Karolina i mam 17 lat. Już od ok. 1,5 roku mam ból brzucha. To znaczy nie jest to ból ciągły, ale dość często występuje. Lokalizacja bólu to lewy bok, najczęściej u dołu, w lewym, dolnym rogu. Ale ogólnie lewa strona brzucha. Podczas bólu, lewy, dolny róg jest twardy, o wiele trwadszy od pozostałej części brzucha. Mam też problemy z wypróżnianiem (nieznośne zaparcia). Byłam u lekarza rodzinnego już 2 razy, ale za każdym razem zapisywał tabletki na zgagę i na żołądek. Niestety, to nie pomaga. Bóle nie są reguralne, ale jak już złapią, to potrafią wracać co kilka dni. Często boli po jedzeniu. Co to może być? Co z tym zrobić, czy może nic nie robić??? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Jak działa żołądek?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Opisywane objawy sugerują ból spowodowany przez rozciąganie ściany jelita grubego przez zalegające masy kałowe, co związane jest nierozłącznie z zaparciami (które Pani opisuje).

Najczęstszą przyczyną zaparcia przewlekłego jest czynnościowe zaburzenie, tzn. nie spowodowane żadną przyczyną organiczną. Aby postawić to rozpoznanie, konieczne jest wykluczenie rzadszych, acz poważniejszych przyczyn.

W przypadku przewlekłych bóli brzucha (a także zaparć, biegunek itp.) powinno się w każdym przypadku przeprowadzić dokładną diagnostykę - Pani lekarz rodzinny powinnien zalecić konsultację gastrologiczną. Lekarz ten, po dokładnym zebraniu wywiadów oraz badaniu przedmiotowym, zleci odpowiednią diagnostykę.

Konieczne może okazać się obejrzenie końcowego odcinka jelita grubego i odbytnicy przy pomocy rektoskopu, bądź sigmoidoskopu (giętki przewód zaopatrzony w kamerę), a także wykonanie badań kału na krew utajoną, pasożyty czy posiew. Jak pisałem wyżej badania te są konieczne dla postawienia odpowiedniego rozpoznania i wdrożenia leczenia.

Przed wizytą u lekarza proponowałbym zwiększyć ilość pokarmów zawierających błonnik, takich jak owoce, niegotowane warzywa, pieczywo pełnoziarniste, suszone śliwki itp. Pokarmy te wpływają pozytywnie na zaparcia, ułatwiając formowanie się stolca o odpowiedniej konsystencji, co poprawia i reguluje wypróżnienia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty