Ból brzucha w lewej dolnej części

Dzień dobry. Nazywam sie Karolina i mam 17 lat. Już od ok. 1,5 roku mam ból brzucha. To znaczy nie jest to ból ciągły, ale dość często występuje. Lokalizacja bólu to lewy bok, najczęściej u dołu, w lewym, dolnym rogu. Ale ogólnie lewa strona brzucha. Podczas bólu, lewy, dolny róg jest twardy, o wiele trwadszy od pozostałej części brzucha. Mam też problemy z wypróżnianiem (nieznośne zaparcia). Byłam u lekarza rodzinnego już 2 razy, ale za każdym razem zapisywał tabletki na zgagę i na żołądek. Niestety, to nie pomaga. Bóle nie są reguralne, ale jak już złapią, to potrafią wracać co kilka dni. Często boli po jedzeniu. Co to może być? Co z tym zrobić, czy może nic nie robić??? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisywane objawy sugerują ból spowodowany przez rozciąganie ściany jelita grubego przez zalegające masy kałowe, co związane jest nierozłącznie z zaparciami (które Pani opisuje).

Najczęstszą przyczyną zaparcia przewlekłego jest czynnościowe zaburzenie, tzn. nie spowodowane żadną przyczyną organiczną. Aby postawić to rozpoznanie, konieczne jest wykluczenie rzadszych, acz poważniejszych przyczyn.

W przypadku przewlekłych bóli brzucha (a także zaparć, biegunek itp.) powinno się w każdym przypadku przeprowadzić dokładną diagnostykę - Pani lekarz rodzinny powinnien zalecić konsultację gastrologiczną. Lekarz ten, po dokładnym zebraniu wywiadów oraz badaniu przedmiotowym, zleci odpowiednią diagnostykę.

Konieczne może okazać się obejrzenie końcowego odcinka jelita grubego i odbytnicy przy pomocy rektoskopu, bądź sigmoidoskopu (giętki przewód zaopatrzony w kamerę), a także wykonanie badań kału na krew utajoną, pasożyty czy posiew. Jak pisałem wyżej badania te są konieczne dla postawienia odpowiedniego rozpoznania i wdrożenia leczenia.

Przed wizytą u lekarza proponowałbym zwiększyć ilość pokarmów zawierających błonnik, takich jak owoce, niegotowane warzywa, pieczywo pełnoziarniste, suszone śliwki itp. Pokarmy te wpływają pozytywnie na zaparcia, ułatwiając formowanie się stolca o odpowiedniej konsystencji, co poprawia i reguluje wypróżnienia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.