Ból brzucha, zaparcia, biegunka

Witam. Moje problemy zaczęły się tak, że prawie po każdym posiłku bolał mnie brzuch. Czasem tak, ze musiałam biegać do toalety, a czasami nie. Na początku były też zaparcia. Brzuch bolał mnie nawet, wtedy kiedy dużo nie zjadłam. Dlatego nie umiem określić, po jakim rodzaju jedzenia występowały problemy. Po jakimś czasie problem ustał, ale zaczął się nowy-> luźne stolce-> normalne stolce-> i teraz znowu luźne. Kiedy pojawiały się te normalne, to jednak ich kolor był taki jak przy biegunce,jasnobrązowy. Nie zauważyłam ani śluzu ani krwi. Natomiast zdarza się teraz, że są one bardzo skąpe, przez co po wyjściu z toalety nie czuję pełnego wypróżnienia (jednak potem czuje się głodna mimo, że brzuch mnie boli). Dodam, że na samym początku, kiedy nie mogłam się wypróżnić, myślałam o tzn nawykowych zaparciach. Przez pewien okres dużo czasu spędzałam poza domem, gdzie często powstrzymywałam się z pójściem do toalety. Ale teraz to już dawno się zmieniło, no ale pojawiły się te luźne stolce na zmianę z normalnymi jasnobrązowymi. Moja dieta jest dość dobra, czasem zdarzą się małe słabostki,ale tak to ogólnie odżywiam się i regularnie i zdrowo. Jem dużo warzyw,owoców, słodycze w normie. Piję dużo wody i zielonej herbaty. Nie piję często alkoholu. Prawie wcale. Czasami zdarzy się lampka wina lub 1 piwo. Prowadzę dość aktywny tryb życia, nie objadam się ani nie odchudzam. Jednak jeszcze 2 lata temu trenowałam 3 razy w tygodniu i wtedy nie miałam żadnych problemów ze zdrowiem. Od momentu studiów to się zmieniło. Dokładnie po pierwszym roku, który był bardzo stresujący i wyczerpujący. Czy powinnam iść do lekarza,czy może zmienić jakoś mój sposób odżywiania? Proszę o poradę
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przedstawiony przez Panią bardzo dokładny opis niemal idealnie pasuje do zespołu jelita drażliwego. Choć wywiad jest u Pani bardzo typowy dla tego schorzenia, to wskazana jest wizyta u lekarza, ponieważ należy przy pomocy rutynowych badań wykluczyć organiczne przyczyny dolegliwości. Wydaje się, iż w Pani przypadku badania dodatkowe można ograniczyć do minimum.

Zespół jelita drażliwego jest to choroba o podłożu czynnościowym, tzn. w przeprowadzanych badaniach dodatkowych nie stwierdza się odchyleń. Dochodzi w jej przebiegu m.in. do zaburzonej kontroli osi mózg-jelito, co skutkuje np. wzmożonym reagowaniem na stres. W leczeniu stosuje się dietę, dobierając ją do postaci choroby np. podczas zaparć dieta bogata w błonnik, a podczas biegunek unikanie pokarmów wzdymających i przeczyszczających.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat tego schorzenia.

Serdecznie pozdrawiam!