Ból głowy, otępienie i szczękościsk a torbiel na podniebieniu

Torbiel na podniebieniu ok 1,5, 2 cm, dość twarda, co to jest , jak wygląda leczenie:(? Pojawiła się nagle, po leczeniu antybiotykiem nie znikła, odczuwa się sprzy tym szczękościsk, ucisk na lewąstronę nosa, bóle głowy i generalne otępienie, piszczenie w uszach.
ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Po pierwsze proponuję zapoznać się z linkiem. Ze względu na różnego typu pochodzenie takich zmian leczenie także jest różne. Począwszy od objawowego aż po chirurgiczne nakłucie lub wyłuszczenie. Proponuję jednak ze względu na objawy nie czekać na samoistne rozwiązanie sprawy. Warto udać się do otolaryngologa.

0

Witam,
Niestety z tego opisu nie jestem w stanie dokładnie stwierdzić, skąd torbiel się wzięła, jak wygląda, jakiego jest pochodzenia. Należy zgłosić się z tym problemem do lekarza stomatologa, najlepiej z aktualnym zdjęciem RTG panoramicznym szczęki i żuchwy lub też otolaryngologa. Dopiero po dokładnym zbadaniu pacjenta lekarz może zalecić odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam,
lek. stom. Jarosław Nowak

0

Chirurgia stomatologiczna Białystok



„Chirurgia stomatologiczna Białystok”



Torbiel na podniebieniu, zwłaszcza o wielkości 1,5-2 cm i towarzysząca jej twardość, może być przyczyną opisywanych objawów. Torbiele w jamie ustnej często powstają w wyniku przewlekłych stanów zapalnych, infekcji lub blokady gruczołów ślinowych, ale mogą mieć różne przyczyny i wymagają dokładnej diagnozy. Objawy, które opisujesz – takie jak szczękościsk, ucisk w okolicy nosa, bóle głowy, otępienie i piszczenie w uszach – mogą wskazywać na to, że torbiel uciska okoliczne tkanki lub jest powiązana z przewlekłym stanem zapalnym.



Diagnoza i leczenie: Wizyta u specjalisty – Najlepszym krokiem będzie wizyta u stomatologa specjalizującego się w chirurgii stomatologicznej lub u laryngologa, który może zlecić badanie obrazowe, takie jak zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI). To pomoże dokładnie określić wielkość, umiejscowienie i charakter torbieli. Biopsja – W niektórych przypadkach lekarz może zlecić biopsję torbieli, aby sprawdzić, czy jest to zmiana łagodna i wykluczyć inne potencjalne przyczyny. Chirurgiczne usunięcie – Jeśli torbiel powoduje ucisk, bóle lub inne dolegliwości, najczęstszym rozwiązaniem jest jej chirurgiczne usunięcie. Zabieg przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, choć w zależności od lokalizacji i wielkości torbieli może być potrzebne znieczulenie ogólne. Usunięcie torbieli może pomóc złagodzić objawy, takie jak ból, szczękościsk i ucisk. Leczenie wspomagające – Po zabiegu mogą być przepisane antybiotyki i leki przeciwbólowe, aby zapobiec infekcji i wspomóc proces gojenia. Kontrola po zabiegu – Po usunięciu torbieli lekarz prawdopodobnie zaleci wizyty kontrolne, aby monitorować proces gojenia i wykluczyć możliwość nawrotu.



Biorąc pod uwagę nasilone objawy i brak reakcji na antybiotyk, jak najszybsza konsultacja z chirurgiem stomatologicznym lub laryngologiem będzie najlepszym krokiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty