Czy ten szczękościsk po ekstrakcji jest normalny?

Dzień dobry, jestem w ósmej dobie od chirurgicznej ekstracji ósemki i zamknięcia połączenia ustno-zatokowego. Chciałabym zapytać czy jest normalnym objawem, że nadal utrzymuje mi się obrzęk policzka i szczękościk? Na policzku wyczuwalne jest twarde zgrubienie, które boli przy dotyku, po stronie usuniętego zęba.Nie mam innych objawów bólowych ze strony usuniętego zęba, skończyłam zażywać antybiotyk. Czy ten utrzymujący się obrzęk i szczękościsk są niepokojące? Dziękuje za odpowiedź. Wizyta kontrolna ze zdjęciem szwów dopiero za tydzień

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w odpowiedzi na Pani pytanie, chcielibyśmy w pierwszej kolejności zasugerować kontakt z lekarzem chirurgiem stomatologiem, który przeprowadził zabieg ekstrakcji zęba mądrości. W swoim pytaniu wspomina Pani o tym, że zabieg usunięcia zęba połączony był z zamykaniem połączenia ustno-zatokowego, co zapewne musiało przyczynić się do wydłużonego czasu gojenia samej rany. Niemniej jednak, pomimo zakończenia kuracji antybiotykowej, Pani objawy w postaci obrzęku policzka i szczękościsku nie ustąpiły. Ponadto pojawiło się zgrubienie, które może być sygnałem toczącego się procesu zapalnego w obrębie dziąsła. Dodatkowo cały czas utrzymują się dolegliwości bólowe. Z tego też względu można rozważyć przyspieszenie wizyty kontrolnej u stomatologa w celu sprawdzenia stanu rany po zabiegu. Możliwe, że lekarz zaleci jeszcze wydłużenie kuracji antybiotykiem lub zaleci stosowanie leków miejscowo w obrębie dziąsła.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o tematyce powiązanej z omawianym problemem:

https://portal.abczdrowie.pl/zeby

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zeba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.