Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ból i mrowienie w brzuchu po tasiemczycy

Witam, od ponad miesiąca odczuwam dyskomfort z powodu dolegliwości brzusznych. Nie jest to ból, który jakkolwiek przeszkadza mi w życiu codziennym, jednak coś w rodzaju czasem mrowienia, uczucia opuchnięcia czy czasem lekkiego bólu w dolnych częściach brzucha, jakby w jelitach, często po prawej stronie. Od dobrych kilku dni uczucie to jest permanentne. Zaczęło się wtedy, kiedy w kale wykryłem pasożyty. Po wizycie u lekarza, badaniach kału i okresie ok. dwóch tygodni pasożyty (najprawdopodobniej tasiemiec, co wywnioskowaliśmy z panią doktor po wyglądzie, bo w badaniach nic nie wyszło) zniknęły. Jednak dyskomfort spowodowany bólem brzucha utrzymuje się. Cały organizm funkcjonuje normalnie. Jakie badania powinienem teraz przeprowadzić? USG? RTG?

MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Witamy!

W przypadku tasiemczycy jednorazowe leczenie prazykwantelem lub niklozamidem jest zazwyczaj skuteczne i powoduje wyleczenie. Jednakże aby wykluczyć całkowicie obecność żywych pasożytów wskazane jest powtórne wykonanie badania mikroskopowego kału. Czasami konieczne jest kilkukrotne wykonanie badania w odstępie kilku dni, aby mieć całkowitą pewność. W przypadku wykluczenia obecności jaj pasożytów i ciągłym utrzymywaniu się dolegliwości jelitowych należy rozważyć wykonanie kolonoskopii w celu dokładnej oceny jelit. Zawsze warto wykonać badania ogólne tzn. morfologię krwi i analizę moczu, a także OB i CRP, aby mieć ogólny obraz sytuacji. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy