Przyczyny nagłych wymiotów i ataku ostrego bólu brzucha u dziecka

Mam trzyletnią siostrę, miesiąc temu dostała wymiotów i silnych bólów brzucha. Trafiła do szpitala z podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego, ale po zrobieniu badań lekarze stwierdzili zapalenie układu moczowego. Po tygodniu w szpitalu, gdzie dawali jej leki przeciwzapalne jej stan się poprawił i wróciła do domu. Po trzech tygodniach nagle powtórzyły sie identyczne objawy, ponownie trafiła do szpitala z podejrzeniem wyrostka, tym razem wyrostek też wykluczono. Wyniki moczu i posiewu kału także wyszły dobrze. Lekarze wykluczają zapalenie drug moczowych. Lekarze nie wiedzą co może być przyczyną, podobnie jak w poprzednim przypadku, także nie byli pewni, jedyne co wykryto to lekkie powiększenie węzłów chłonnych w okolicach wyrostka. Proszę o pomoc i rady jakiego badania mam się domagać, aby stwierdzić chorobę.

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Witam! Niestety na podstawie samego opisu (bez uzupełnienia wywiadu chorobowego oraz dokładnego badanie fizykalne) nie jest możliwe określenie podejrzewanej przyczyny dolegliwości po wykluczeniu wymienionych w opisie. Nie opisał Pan wszystkich wyników badań wykonanych u siostry w związku z tym, trudno wskazać, te które warto jeszcze wykonać. Z uwagi na dolegliwości i wiek warto wykluczyć najczęstsze parazytozy przewodu pokarmowego. W tym celu warto wykonać 3-krotnie badanie kału na pasożyty w odstępach kilkudniowych z uwagi na okresowe wydalanie jaj i cyst przez pasożyty. W przypadku negatywnego wyniku warto wykonać test ELISA na antygeny Giardia lamblia z kału. Jeśli napady bólów brzucha będą się powtarzać warto rozważyć wykonanie kolonoskopii. Oczywiście bardzo duże znaczenie mają wszystkie dotychczas wykonane badania, w których jakiekolwiek nieprawidłowości mogą pomóc w wyborze dokładnej diagnostyki. Proponuję zgłosić się z dotychczasową dokumentacją do pediatry lekarza chorób zakaźnych. Pozdrawiam serdecznie!