Ból kolana a borelioza

Od kilku dni pobolewa mnie lewe kolano. Z każdym dniem ból staje się silniejszy i zauważyłem, że zaczął promieniować do wewnętrznej strony uda w okolice pachwiny. Ból nie jest bólem ciągłym tylko pojawia się co jakiś czas z różnym nasileniem. Nie miałem nigdy żadnych urazów w okolicy bioder czy kolana. Ból pojawił się nagle. Czy jest to możliwe, że moją dolegliwość mogło spowodować ugryzienie przez kleszcza? Miałem lekkie zaczerwienienie pod rzepką, które swędziało, ale to mogło być spowodowane tym, że klęczałem na betonie, a później się drapałem po kolanie, aby je oczyścić z ziarenek piasku. Jeśli to nie przez ewentualne ugryzienie kleszcza to co może być przyczyną mojego bólu i do jakiego lekarza się wybrać?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry,

mało prawdopodobne jest by kolano bolało Pana z powodu ugryzienia kleszcza. Kleszcze zazwyczaj po ugryzieniu wnikają pod skórę. Wtedy faktycznie należy obserwować okolicę miejsca ugryzienia, gdyż może pojawić się istotny klinicznie rumień. Gdy on wystąpi należy niezwłocznie udać się do lekarza. Bóle stawowe w przebiegu boreliozy dotyczą najczęściej przypadków przewlekłej choroby, rozwijającej się w kilka lat po ugryzieniu przez kleszcza. Jeśli jednak chce Pan sprawdzić tę diagnozę - jest możliwość oznaczenia przeciwciał z krwi, których obecność jednoznacznie świadczy o chorobie.

Celem diagnostyki bólu kolana powinien się Pan udać do ortopedy w rejonie. Nawet niewielki uraz kolana - podczas np. klęczenia na twardej powierzchni, przeciążenie stawu - podczas wstawania z ziemi lub ustawienie nogi pod kątem i wykonanie ruchu "niefizjologicznego" w stawie może doprowadzić do urazu więzadeł. Lekarz na wizycie będzie miał możliwość wykonać podstawowe badanie ruchomości kończyny w stawach kolanowym i biodrowym i zróżnicować uraz więzadeł od urazu lub przeciążenia mięśnia i wreszcie uszkodzenia kości. Może się zdarzyć, że w przypadku wątpliwości zostanie Pan skierowany na RTG lub USG stawu kolanowego.

Pozdrawiam