Ból w podbrzuszu - przyczyny

Witam, Mam 25 lat, od kilku m-cy stosuję tabletki antykoncepcyjne Yasmin, nie mam dzieci. Od około 1,5 tyg codziennie boli mnie w (środkowej, czasem lewej, rzadziej prawej części jakby jajnik) podbrzusze. Jest to ból podobny do bólu, który też miewam przed lub w trakcie miesiączki, ale martwi mnie to, że utrzymuje się już dość długo. Wcześniej tego typu ból zdarzał się tylko w czasie jajeczkowania lub miesiączki. Nie jest to ból, którego nie mogę znieść, albo który uniemożliwia mi życie, ale dręczy mnie i denerwuje, bo wiem, że tak być nie powinno. W czasie tego 1,5 tyg przeszłam też 1 dniowe zatrucie pokarmowe, - głównie wymioty. Podczas ostatniego badania ginekologicznego(w październiku 2010), wszystko było dobrze, lekarz wykrył malutką nadżerkę - z kolei wynik cytologii był też jak najbardziej prawidłowy i wyniki krwi także. Zauważyłam, że jak przyjmę nospę (1 lub 2), ból mija, ale generalnie później powraca. Bywa tak, że nie boli mnie jak chodzę, natomiast gdy leżę na brzuchu, bądź siedzę z przykurczonymi nogami, bardziej odczuwam dolegliwość. Nie wiem czy to ma jakiś związek, ale w ostatnim czasie miałam tez dziwną niezidentyfikowaną (bo nie byłam u lekarza) do końca infekcję (moim zdaniem jakieś uczulenie ale bez upławów, czy też krostek)mianowicie - swędzenie okolicy pochwy, warg sromowych, które przeszło jak ręką odjął po zastosowaniu maści - Clotrimazol. Wracając do sedna, niepokoi mnie ból w podbrzuszu i zastanawiam się nad wizytą u lekarza. Proszę o radę, czy to może być jakaś infekcja, zapalenie przydatków, bądź też coś innego? Obawiam się, że bez wizyty u lekarza się nie obejdzie.

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!
Opisane przez Panią objawy jak najbardziej mogą mieć związek z infekcją, którą Pani przeszła (swędzenie, upławy). Nie wiem, jak długo była leczona, ale być może niewystarczająco.
W przeważającej liczbie przypadków, do zakażenia przydatków dochodzi właśnie drogą wstępującą.
Ostremu zapaleniu przydatków towarzyszy co prawda gorączka, silny ból brzucha, a nawet nudności i wymioty, jednak już postać przewlekła może mieć przebieg niecharakterystyczny.
Obawiam się więc, że bez wizyty u ginekologa się nie obejdzie. Konieczne jest wykonanie rozmazu z pochwy i szyjki macicy, badanie krwi i moczu, a być może i badanie USG. Tym bardziej, że należy wykluczyć także przyczyny nieginekologiczne, tj zapalenie wyrostka robaczkowego, czy jelit.
Pozdrawiam serdecznie!