Ból z przodu szyi a niedoczyność tarczycy

Witam, od niedawna odczuwam ból z przodu szui. Na początku był to ból z prawej strony i dokuczał przy przełykaniu. Teraz boli mnie cały przód szyi nie jest to ból ostry, ale dokuczliwy . W zeszłym roku miałem robione TSH i wyszedł w normie. Szyja jest lekko powiększona dokucza mi płytki oddech,problemy z koncentracją , senność mam jeszcze nadciśnienie . Czy to niedoczynność tarczycy ?

Dzień dobry,

Być może ma Pani podostre zapalenie tarczycy, które charakteryzuje się bolesnym obrzękiem tarczycy. W przebiegu tej choroby może dojść do niedoczynności tarczycy, zwykle . Proszę oznaczyć sobie TSH, fT3 i fT 4, OB oraz stężenie przeciwciał anty TPO i aTG. Warto również wykonać usg tarczcy i z wynikami udać się do endokrynologa. Trwała niedoczynność tarczycy w przebiegu podostrego zapalenia tarczycy jest rzadka, a parametry hormonalne jeśli są nieprawidłowe, to zwykle normalizują się po po upływie 8-16 tyg. od początku choroby. Nie wykluczone jednak, że wymaga Pani czasowego włączenia w leczeniu L-tyroksyny, ale to dopiero po wykonaniu badań i konsultacji lekarskiej.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz