Bolące kolana - czy może to być coś poważnego, związanego z jakąś operacją?

W ciąży przytyłam 22 kilogramy, w 7. miesiącu zaczęły mnie boleć kolana, po urodzeniu jestem 4 miesiące i nadal mnie bolą, kiedy kucam i towarzyszy temu również strzykanie, ale kiedy chodzę, to nie odczuwam bólu, tylko w momencie kucania i zginania - co to może być, bo bardzo się martwię? Wiem, że muszę iść do lekarza, ale czy może to być coś poważnego, związanego z jakąś operacją? Zaznaczam, że bolą i strzykają tylko w momencie zgięcia i kucania, a w trakcie chodzenia bądź siadania nic nie boli.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Prawdopodobnie opisywane przez Panią zmiany są związane ze zmniejszoną produkcją mazi stawowej, a także z przeciążeniem, które miało miejsce w ciąży z powodu znacznego wzrostu wagi. Niestety dla kolan obciążenie to było znacznie większe. Prawdopodobnie w ciąży miała Pani również mniej ruchu niż zazwyczaj.

Opisane dolegliwości raczej nie wynikają z osteoporozy, więc proszę się nie martwić. Natomiast proszę bardzo dbać o swoje kości, szczególnie teraz, kiedy prawdopodobnie karmi Pani jeszcze dziecko piersią -  wskazane jest, żeby dieta była bogata w witaminy i minerały (szczególnie wapń i witamina D3) -  żeby doszło do jak najmniejszego ubytku masy kostnej.

Z powodu opisywanych objawów z pewnością konieczna jest wizyta u ortopedy, konieczne jest bowiem badanie lekarskie oraz dokładne zebranie wywiadu. Jeżeli nie udało się Pani wrócić do należnej masy ciała, również trzeba spróbować o to zadbać.

Pozdrawiam