Bolące krosty na języku

Witam, proszę o pomoc, bo nie wiem co robić. Mam na języku 2 bolące krostki. Pojawiły się całkiem niedawno i nie znikają. Myślałam, że to może afty, ale nic na nie nie pomaga. Przypuszczam zatem, że to nie afty. co to może w takim razie być?Z kim skonsultować objaw w postaci dwóch bolących krost na języku? A może czekać aż samo przejdzie? Zanim jednak samo przejdzie jak mogę sobie z tym poradzić? Może są jakieś domowe sposoby na zmniejszenie bólu spowodowanego przez krosty na języku. Strasznie mnie to już denerwuje i powoduje dyskomfort. Nieznikające krosty na języku zaczynają mnie martwić. Bardzo proszę o pomoc i poradę. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Tomasz Nęcki
64 poziom zaufania

Dzień dobry,

Bazując na przedstawionym przez Panią opisie tak naprawdę ciężko jest wysunąć podejrzenie, jakiego rodzaju zmiany u Pani wystąpiły. Wspomina Pani o tym, że podejrzewała Pani istnienie u siebie aft. Tego rodzaju zmiany są zazwyczaj pojedyncze, niewielkich (sięgających kilku milimetrów średnicy) rozmiarów, mają one białawe zabarwienie i zwykle prowadzą do występowania bólu. Innym możliwym typem zmian w jamie ustnej są np. pleśniawki, które przypominają afty (są one również białawe), jednakże nie powodują one zwykle dolegliwości bólowych.

Jeszcze innym typem zmian, które mogły u Pani wystąpić, są zmiany pęcherzykowate związane z wirusem opryszczki.

Tak naprawdę aby móc stwierdzić, co dokładnie Pani dolega, powinna Pani odwiedzić lekarza. Swoje kroki można skierować do lekarza rodzinnego – po zebraniu z Panią wywiadu, a następnie po przeprowadzeniu badania Pani jamy ustnej, specjalista najprawdopodobniej będzie w stanie określić, jaka jest przyczyna pojawienia się zmian w Pani jamie ustnej. Leczenie uzależnione jest od charakteru zmian, dlatego też konieczne jest najpierw odkrycie tego, jaka jest przyczyna ich obecności.

Pytała Pani o to, jakimi domowymi sposobami można walczyć ze zmianami w jamie ustnej. Skorzystać można z różnych środków, np. z naparów z szałwii lekarskiej. Rzeczywiście można podjąć próby domowego leczenia zmian w jamie ustnej, jednakże i tak najkorzystniej byłoby, gdyby odwiedziła Pani ze swoim problemem lekarza.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty