Bolące krosty na języku

Witam, proszę o pomoc, bo nie wiem co robić. Mam na języku 2 bolące krostki. Pojawiły się całkiem niedawno i nie znikają. Myślałam, że to może afty, ale nic na nie nie pomaga. Przypuszczam zatem, że to nie afty. co to może w takim razie być?Z kim skonsultować objaw w postaci dwóch bolących krost na języku? A może czekać aż samo przejdzie? Zanim jednak samo przejdzie jak mogę sobie z tym poradzić? Może są jakieś domowe sposoby na zmniejszenie bólu spowodowanego przez krosty na języku. Strasznie mnie to już denerwuje i powoduje dyskomfort. Nieznikające krosty na języku zaczynają mnie martwić. Bardzo proszę o pomoc i poradę. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Bazując na przedstawionym przez Panią opisie tak naprawdę ciężko jest wysunąć podejrzenie, jakiego rodzaju zmiany u Pani wystąpiły. Wspomina Pani o tym, że podejrzewała Pani istnienie u siebie aft. Tego rodzaju zmiany są zazwyczaj pojedyncze, niewielkich (sięgających kilku milimetrów średnicy) rozmiarów, mają one białawe zabarwienie i zwykle prowadzą do występowania bólu. Innym możliwym typem zmian w jamie ustnej są np. pleśniawki, które przypominają afty (są one również białawe), jednakże nie powodują one zwykle dolegliwości bólowych.

Jeszcze innym typem zmian, które mogły u Pani wystąpić, są zmiany pęcherzykowate związane z wirusem opryszczki.

Tak naprawdę aby móc stwierdzić, co dokładnie Pani dolega, powinna Pani odwiedzić lekarza. Swoje kroki można skierować do lekarza rodzinnego – po zebraniu z Panią wywiadu, a następnie po przeprowadzeniu badania Pani jamy ustnej, specjalista najprawdopodobniej będzie w stanie określić, jaka jest przyczyna pojawienia się zmian w Pani jamie ustnej. Leczenie uzależnione jest od charakteru zmian, dlatego też konieczne jest najpierw odkrycie tego, jaka jest przyczyna ich obecności.

Pytała Pani o to, jakimi domowymi sposobami można walczyć ze zmianami w jamie ustnej. Skorzystać można z różnych środków, np. z naparów z szałwii lekarskiej. Rzeczywiście można podjąć próby domowego leczenia zmian w jamie ustnej, jednakże i tak najkorzystniej byłoby, gdyby odwiedziła Pani ze swoim problemem lekarza.