Bóle głowy, senność, osłabienie, łamliwość kości i depresja

Witam, moje objawy to: bóle głowy, senność, osłabienie, łamliwość kości, omdlenia, depresja, drażliwość, zmęczenie przy niewielkim wysiłku fizycznym. Badania kardilogiczne-tachykardia, badanie eeg-podejrzenie ogniska w prawej półkuli, stwierdzona niedoczynność tarczycy. Mimo, że przyjmuje antydepresanty, leki na tarczycę padaczkowe wciąż nie ma poprawy. Proszę o interpretacje wyników oraz dalsze wskazówki: hormon wzrostu-0,3 norma 0-8, kortyzol 19,4 norma 3,7-19,4 FSH 6,39, ACTH 33,9 pg/ml.

Szanowna Pani,

Koniecznie powinna się Pani skontaktować z dobrym endokrynologiem oraz neurologiem, który w razie potrzeby zaleci badanie obrazowe głowy (MRI). Leki antydepresyjne mają również wpływ na funkcję tarczycy.Powinna Pani ocenić również TSH oraz fT3 i fT4, co pomoże dobrać właściwą dawkę leku stosowanego w leczeniu niedoczynności tarczycy. Ma Pani również niski poziom GH (hormonu wzrostu), który w Pani wieku powinien być znacznie wyższy. warto sprawdzić jeszcze pozostałe hormony przysadki. Z uwagi na łamliwość kości, o której Pani pisze sugerowałbym oznaczenie stężenia wapnia i parathormonu we krwi - badanie należy wykonać rano na czczo i skontaktować się z endokrynologiem. Być może część podawanych przez Panią objawów jest wynikiem działań ubocznych stosowanego leczenia, warto skonsultować leczenie depresji ze swoim endokrynologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Witam Panią,

Z bardzo niepełnych informacji podanych przez Panią wynika, że powinna zostać przeprowadzona wnikliwa diagnoza neurologiczna i psychiatryczna. Jeśli było wykonywane jedynie badanie EEG, w którym ujawniono zmianę ogniskową- konieczne jest wykonanie badania obrazowego mózgu- tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Wszystkie podane przez Panią objawy ze sfery psychicznej powinien zdiagnozować psychiatra i dostosować/ ew. zmienić dotychczasowy lek przeciwdepresyjny aby uzyskaćlepszy niż dotychczasowy efekt terapii. Co do łamliwości kości, to w tej sferze powinien wypowiedzieć się doświadczony endokrynolog. Badania endokrynologiczne podane przez Panią są niepełne i warto byłoby poszerzyć również diagnostykę endokrynologiczną.

Pozdrawiam!